Zgodnie z art. 8 ust. 3 p.z.p. wykonawca zastrzegając określone informacje jako tajemnicę przedsiębiorstwa musi udowodnić zamawiającemu, że dana informacja faktycznie zasługuje na ochronę.
Zamawiający może zakwestionować tajemnicę przedsiębiorstwa >>>
Natomiast zgodnie z przepisami o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
Jak podkreśla Krajowa Izba Odwoławcza, by dana informacja podlegała ochronie, musi zostać spełniona zarówno przesłanka formalna jak i materialna. Przesłanka formalna jest spełniona, gdy zostanie wykazane, że wykonawca podjął działania w celu zachowania poufności danych. Przy czym nie wystarczy samo przekonanie, że posiadane informacje mają charakter tajny. Poufność danych musi być wyraźnie lub w sposób dorozumiany zamanifestowana przez samego wykonawcę. Przesłanka materialna to z kolei obowiązek wykazania, że zastrzeżone informację mają wartość gospodarczą czyli dotyczą kwestii, których ujawnianie obiektywnie mogłoby negatywnie wpłynąć na sytuację wykonawcy.
Wykonawca może zastrzec uzasadnienie tajemnicy przedsiębiorstwa >>>
KIO podkreśla również, że wykonawcy powinni wykazać zamawiającemu dlaczego w ramach konkretnego przetargu ujawnienie zastrzeżonych informacji może wyrządzić im szkodę i w czym upatrują oni tej szkody. Ponadto, możliwość poniesienia szkody musi być co najmniej uprawdopodobniona.
Wyrok KIO z dnia 4 sierpnia 2015 r. (KIO 1538/15, KIO 1548/15, KIO 1549/15)
Źródło: www.uzp.gov.pl