Inny podmiot może udostępnić zasoby dla potrzeb wykonawcy
Zgodnie z art. 26 ust. 2b p.z.p. wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.
Wykonawca może wykazać powyższe zamawiającemu przy użyciu dowolnych środków dowodowych, w tym przy pomocy pisemnego zobowiązania podmiotu trzeciego.
Jak udowodnić zamawiającemu uzyskanie zasobów?
Wykonawca powinien więc dowodzić wszelkich okoliczności świadczących nie tylko o tym, że udostępnienie zasobów formalnie miało miejsce, ale także okoliczności pozwalających stwierdzić, że udostępnienie to jest realne, wystarczające i adekwatne dla oceny spełniania danych warunków udziału w postępowaniu. Powyższe można sprowadzić do wykazania, w jakim zakresie, w jaki sposób i na jakich zasadach wykonawca potencjałem podmiotu trzeciego będzie mógł dysponować.
Przepis art. 26 ust. 2b p.z.p. stanowi, iż wykonawca może polegać na potencjale podmiotu trzeciego niezależnie od charakteru prawnego łączących ich stosunków, co jednak nie oznacza, iż ocena charakteru i wagi tych stosunków, nie może być jednym z elementów składających się na ocenę udowodnienia okoliczności, o których mowa w tym przepisie.
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 9 października 2013 r. (KIO 2301/13).