Każda ze stron umowy o zamówienie publiczne może wypowiedzieć umowę, pamiętając o konieczności zachowania formy pisemnej wypowiedzenia (art. 77 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121) dalej k.c.). Możliwość wypowiedzenia umowy wynika z jej charakteru. Umowa w sprawie zamówienia publicznego jest umową cywilnoprawną, na co wprost wskazuje art. 139 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907) dalej p.z.p.
Renegocjacje umów o zamówienie mogą okazać się kłopotliwe >>>
W kwestiach związanych z wypowiedzeniem, odstąpieniem, czy też rozwiązaniem umowy zastosowanie znajdują więc przepisy k.c., na bazie których wypowiedzieć umowę może zarówno zamawiający jak i wykonawca. Ewentualna zmiana wysokości wynagrodzenia wykonawcy będąca pochodną zmiany stawki minimalnego wynagrodzenia, za pracę o jakim mowa w zapytaniu, dotyczy także umów zawartych przed dniem 18 października 2014 r.
Wykonawca może zatem wypowiedzieć umowę w sytuacji o jakiej mowa w zapytaniu. Przy podejmowaniu takiej decyzji nie jest najistotniejszy dzień zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego, ponieważ przepisy dotyczące klauzul waloryzacyjnych odnoszących się m.in. do zmiany stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę dotyczą także umów zawartych przed dniem 18 października 2014 r.
Dla zmiany wynagrodzenia w umowie zawartej jeszcze przed wejściem w życie ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych (dalej u.z. p.z.p.) nie jest konieczne przewidzenie w treści umowy przesłanek waloryzacyjnych, o jakich stanowi art. 142 ust. 5 p.z.p. Zgodnie z art. 4 u.z. p.z.p. w razie zmiany stawki podatku od towarów i usług, wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu lub wysokości stawki składki – każda ze stron umowy może zwrócić się do drugiej strony o przeprowadzenie negocjacji w sprawie odpowiedniej zmiany wynagrodzenia, o ile zmiana przywołanych składników cenotwórczych będzie miała wpływ na koszty wykonania zamówienia.
Sejm uchwalił nowelizację PZP dot. waloryzacji umów o zamówienie publiczne >>>
W przywołanym przepisie wskazano też wprost, iż reguły te dotyczą właśnie umów zawartych przed dniem wejścia w życie u.z. p.z.p. Możliwość wnioskowania o zmianę wysokości wynagrodzenia dotyczy wyłącznie umów zawartych na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Wypowiadając umowę wykonawca musi liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami o jakich stanowi art. 24 ust. 2a p.z.p.