Roszczenie o zwrot kosztów uczestnictwa w postępowaniu przysługuje wykonawcy w sytuacji kumulatywnego wystąpienia okoliczności wskazanych w art. 93 ust. 4 Prawa zamówień publicznych z 29.01.2004 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 2164) dalej p.z.p.
Przygotowanie postępowania w oparciu o nieaktualne przepisy stanowi okoliczność, za którą wyłączną odpowiedzialność ponosi podmiot, który dane postępowanie prowadził. Jeśli zatem dodatkowo wykonawca, który ubiega się o zwrot kosztów uczestnictwa w postępowaniu złożył ofertę niepodlegającą odrzuceniu – odpowiedzialność odszkodowawcza po stronie zamawiającego występuje.
Wada jest podstawą unieważnienia przetargu publicznego >>>
Zgodnie z treścią art. 93 ust. 4 p.z.p., w przypadku unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, wykonawcom, którzy złożyli oferty niepodlegające odrzuceniu, przysługuje roszczenie o zwrot uzasadnionych kosztów uczestnictwa w postępowaniu, w szczególności kosztów przygotowania oferty. Powstanie zatem po stronie wykonawcy roszczenia uzależnione jest od kumulatywnego wystąpienia następujących okoliczności:
1. Postępowanie zostało unieważnione z przyczyn leżących po stronie zamawiającego;
2. Wykonawca złożył ofertę niepodlegającą odrzuceniu.
Przepis art. 93 ust. 4 p.z.p. nakłada na zamawiającego odpowiedzialność odszkodowawczą za unieważnienie postępowania z winy zamawiającego. Wynika to z faktu, iż jest on gospodarzem postępowania o udzielenie zamówienia, a jego ewentualne błędy nie mogą w sposób bezpośredni wpływać negatywnie na sytuację wykonawców w postępowaniu.
Brak interesu nie jest przeszkodą w żądaniu unieważnienia postępowania >>>
W szczególności odpowiedzialność taka zaistnieć może w sytuacji unieważnienia postępowania, które obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego, pod warunkiem, że winę za zaistnienie w/w wady można przypisać zamawiającemu. Drugą okolicznością warunkującą powstanie po stronie zamawiającego odpowiedzialności odszkodowawczej jest złożenie przez wykonawcę oferty niepodlegającej odrzuceniu.
W sytuacji opisanej w pytaniu, unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia nastąpiło w oparciu o przepis art. 93 ust. 1 pkt 7 p.z.p., tj. z uwagi na fakt, iż postępowanie obarczone jest niemożliwą do usunięcia wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Abstrahując od dopuszczalności podjętej przez zamawiającego decyzji, przygotowanie postępowania w oparciu o nieaktualne przepisy stanowi okoliczność, za którą wyłączną odpowiedzialność ponosi podmiot, który dane postępowanie prowadził. Jeśli zatem dodatkowo wykonawca, który ubiega się o zwrot kosztów uczestnictwa w postępowaniu złożył ofertę niepodlegającą odrzuceniu – odpowiedzialność odszkodowawcza po stronie zamawiającego występuje.
LEX Zamówienia Publiczne Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |