Wykonawca może wnieść wadium w formie niepieniężnej na jednym dokumencie.
W myśl art. 45 ust. 4 i 5 Prawa zamówień publicznych z 29.01.2004 r. dalej p.z.p., zamawiający określa kwotę wadium w wysokości nie większej niż 3% wartości zamówienia. Jeżeli natomiast dopuszcza składanie ofert częściowych lub udziela zamówienia w częściach, wówczas określa kwotę wadium dla każdej z części. Ustawa nie precyzuje natomiast, czy poszczególne oferty częściowe winny być zabezpieczone oddzielnie (czy wykonawca do każdej części zamówienia winien złożyć oddzielny dokument, z którego będzie wynikało zabezpieczenie).
Z uwagi na brak takich uregulowań, warto odnieść się do orzeczenia KIO z 7.07.2010 r., KIO/UZP 1319/10, w którym to Izba wskazała, że "Decyzją wykonawcy jest, czy poszczególne oferty częściowe zabezpieczy wadium pn. odrębnymi gwarancjami ubezpieczeniowymi, czy też w jednym dokumencie gwarancji zostaną przyporządkowane poszczególne kwoty wadium do konkretnych zadań, czy też - jak to uczynił odwołujący w przedmiotowym postępowaniu - wskaże łączną kwotę mającą stanowić wadium dla dwóch ofert częściowych. Zdaniem Izby w konsekwencji wykonawcę obciążają negatywne skutki związane z nieprawidłowym wniesieniem wadium".
Z powyższego wynika zatem wprost, że ustanowienie wadium dla kilku części zamówienia może wynikać z jednego dokumentu. To, czy wykonawca przedłoży jeden dokument wadialny dla kilku części zamówienia, czy też kilka dokumentów (dokument dla każdej z części) nie przesądza o prawidłowości (lub nie) zabezpieczenia oferty wadium. W wyroku z 4.04.2011 r., KIO 620/11 Izba zwróciła uwagę, iż "Skuteczne wniesienie wadium w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej jest kwestią faktu a nie formy. Jedynym wyjątkiem od powyższego jest konieczność zachowania formy pisemnej takiego dokumentu i przedstawienia jego treści w języku polskim ze względu na postanowienia art. 9 ust. 1 i 2 ustawy P.z.p. Skuteczność zabezpieczenia oferty wadium zależy, w przypadku dokumentu gwarancyjnego, od faktu posiadania tego dokumentu przez Zamawiającego, tj. pozostawania tego dokumentu w jego wyłącznej dyspozycji w taki sposób, aby mógł on nim skutecznie i swobodnie rozporządzać".