W przetargach organizowanych przez szpitale coraz częściej ustanawia się termin płatności jako kryterium oceny ofert. Chociaż Prawo zamówień publicznych nie określa maksymalnych okresów, po których nastąpić musi zapłata to przewidują je odrębne przepisy. Zgodnie z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, jeśli dłużnikiem jest podmiot leczniczy to termin płatności nie może przekraczać 60 dni.
Jak czytamy w Gazecie Prawnej, zamawiający z branży leczniczej ustanawiają kryterium przedłużonego ponad 60 dni terminu zapłaty. Postępowanie takie jest sprzeczne z prawem i powinno zostać uznane za nieważne. Nieważność czynności ustalenia kryterium oceny ofert wpływa w sposób negatywny na całe postępowanie. Zmiana kryterium w toku trwającego postępowania jest zakazana. Czynność taka mogłaby prowadzić do powtórzenia niemal całego postępowania. Stanowi ona bowiem wadę, która uniemożliwia zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy o zamówienie publiczne.
W razie zawarcia takiej umowy, postanowienia odnośnie zastosowanego terminu płatności podlegałyby unieważnieniu jako niezgodne z przepisami. Jednakże, dla pewności obrotu gospodarczego, niekorzystna z punktu widzenia wykonawcy byłaby sytuacja, w której termin płatności nie zostałby określony w ogóle. Dlatego też stwierdzić można, iż termin ten jest niezbędny dla umowy, która bez określenia okresu płatności nie zostałaby w ogóle zawarta.
Źródło: Gazeta Prawna