Czy koszty obsługi pocztowej, zakup druków i koszty połączeń telefonicznych są wydatkami strukturalnymi dla powiatowego urzędu pracy?
Czy koszty badań lekarskich, mające na celu stwierdzić o zdolności bezrobotnego do odbycia stażu są wydatkami strukturalnymi?
Czy do tychże wydatków zaliczamy wynagrodzenia i pochodne płatnika tylko pracowników kluczowych czy również pozostałych?
Jeżeli koszt szkoleń pracowników jest wydatkiem strukturalnym, to czy dotyczy to wszystkich, czy też tylko kluczowych etatów?
Do jakich obszarów i kategorii zaliczyć te wydatki?
Odpowiedź
Wydatki na szkolenia pracowników, a także wydatki pokrywające koszty przekazywania świadczeń osobom bezrobotnym oraz koszty komunikowania z bezrobotnymi stanowią wydatki strukturalne, jeżeli wydatki na ww. obszary tematyczne finansowane są z krajowych środków publicznych będących w dyspozycji jednostki.
Wydatki te należy zaliczyć do poniższych obszarów tematycznych:
- szkolenia kadr publicznych służb zatrudnienia: 64,
- koszty usług związanych z aktywizacją zawodowa bezrobotnych (telefony, usługi pocztowe czy medyczne): 71.
Uzasadnienie
Wydatki strukturalne to wydatki poniesione w związku z realizacją celu (projektu, działania, zadania) - określonego i opisanego w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych (Dz. U. Nr 44, poz. 255) - dalej r.k.w.s.
Wydatków strukturalne stanowią wydatki faktycznie poniesione w okresie sprawozdawczym, udokumentowane opłaconą fakturą lub innym równoważnym dokumentem księgowym. Nie uwzględnia się wszelkiego rodzaju kar, grzywien, odsetek od zaległości oraz wydatków, które mogą zostać odzyskane (zwrócone jednostce zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi), np. podatek od towarów i usług (VAT).
Wydatki na wyposażenie w środki, zasoby w każdym obszarze tematycznym, to zakup i dostawa towarów, usług niezbędnych do pełnienia funkcji i prowadzenia działalności bezpośrednio związanych z operacją lub do osiągnięcia celów operacji. Wydatki na zakup towarów to zakup:
- sprzętu teleinformatycznego i multimedialnego wraz z oprogramowaniem,
- maszyn, urządzeń, aparatury oraz innego sprzętu itp.,
- środków transportu,
- gruntów, itp.
Natomiast zakup usług to między innymi:
- doradztwo (badania rynków, poszukiwanie rynków zbytu, ekspertyzy, studium wykonalności, coaching, kojarzenie partnerów itp.),
- wartości niematerialne i prawne (prawa własności intelektualnej i przemysłowej takie jak: patenty, certyfikacja),
- szkolenia, seminaria, konferencje,
- administrowanie infrastrukturą (serwis, prowadzenie baz danych itp.).
- usługi pocztowe czy telekomunikacyjne
Oznacza to, że wydatki na koszty związane z kosztami usług pocztowych, telekomunikacyjnych kosztami szkoleń kadr czy wynagrodzeniami pracowników poniesione w związku z realizacją celu (projektu, działania, zadania) - określonego i opisanego w r.k.w.s. należy zaliczyć do wydatków strukturalnych.
IX. 64 "Rozwój specjalistycznych usług w zakresie zatrudnienia, szkolenia i wsparcia w związku z restrukturyzacją sektorów i przedsiębiorstw, rozwój systemów przewidywania zmian w sferze zatrudnienia oraz zapotrzebowania na kwalifikacje i przyszłych wymogów w zakresie zatrudnienia i kwalifikacji".
Wydatki związane z realizacją operacji mających na celu:
1) rozwój specjalistycznych usług w zakresie zatrudnienia, szkolenia i wsparcia w związku z restrukturyzacją sektorów i przedsiębiorstw,
2) rozwój systemów przewidywania zmian w sferze zatrudnienia i zapotrzebowania na kwalifikacje oraz przyszłych wymogów w zakresie zatrudnienia i kwalifikacji.
Każda z kategorii, oprócz właściwych tematycznie wydatków wymienionych powyżej, obejmuje, stosownie do zakresu operacji, wydatki związane z:
(a) przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia operacji,
(b) realizacją projektów pilotażowych,
(c) przeprowadzeniem standardowych działań informacyjno-promocyjnych oraz operacji mainstreaming.
XII. Poprawa jakości kapitału ludzkiego.
74. "Rozwój potencjału ludzkiego w zakresie badań i innowacji, w szczególności poprzez studia podyplomowe i szkolenia naukowców oraz poprzez współpracę sieciową między uczelniami, ośrodkami badawczymi i przedsiębiorstwami"
Wydatki związane z realizacją operacji mających na celu rozwój potencjału ludzkiego w zakresie badań i innowacji, w szczególności poprzez:
1) doskonalenie kompetencji pracowników (w tym naukowo-badawczych), a zwłaszcza szkolenia, studia podyplomowe, międzynarodowe i krajowe studia doktoranckie, w szczególności na kierunkach nauk ścisłych i technicznych,
2) współpracę sieciową między uczelniami, ośrodkami badawczymi i przedsiębiorstwami.
Każda z kategorii, oprócz właściwych tematycznie wydatków wymienionych powyżej, obejmuje, stosownie do zakresu operacji, wydatki związane z:
(a) przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia operacji,
(b) realizacją projektów pilotażowych,
(c) przeprowadzeniem standardowych działań informacyjno-promocyjnych oraz operacji mainstreaming.
Uwagi
Warto zaznaczyć, iż wydatki ze środków Funduszu Pracy wykazuje w sprawozdaniu dysponent środków, bez uwzględnienia przepływów wewnątrzsektorowych. Środki Funduszu Pracy przekazane przez dysponenta na wyodrębniony rachunek bankowy samorządu województwa i powiatu na finansowanie zadań realizowanych przez ich jednostki organizacyjne (WUP, PUP) wykazują jednostki samorządu terytorialnego na podstawie sprawozdań ww. jednostek, wydatkujących te środki.