Uroczystość odbyła się w Zakładzie Naprawy Taborów na warszawskiej Woli. Gośćmi imprezy byli m.in. działacze organizacji pozarządowych, burmistrzowie dzielnic, urzędnicy współpracujący z organizacjami pozarządowymi i przedstawiciele partnerów wydarzenia - Tramwajów Warszawskich i Wolskiego Centrum Kultury. Obecni byli też delegaci warszawskiego ratusza - sekretarz miasta Marcin Wojdat i pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Ewa Kolankiewicz.

Wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak na uroczystości podkreślał, że organizacje pozarządowe są dzisiaj filarem tego, jak "Warszawa realizuje praktycznie wszystkie swoje ważniejsze programy społeczne, kulturalne, edukacyjne, sportowe i polityki społecznej".

Łącznie za 2015 r. do nagrody S3ktory nominowano 119 inicjatyw. Spośród nich - w wyniku oceny przeprowadzonej przez merytoryczne biura i urzędy dzielnic, w porozumieniu z komisjami dialogu społecznego i dzielnicowymi komisjami dialogu społecznego - do nagrody głównej nominowanych zostało 40 projektów w 10 kategoriach.

Grand prix w wysokości 5 tys. złotych i nagrodę w kategorii "Projekty wielowymiarowe" otrzymała Fundacja Rak`n`Roll. Wygraj Życie! za projekt "Korona Warszawy". Uczestnicy projektu ubrani w pełny ekwipunek wysokościowy w celu zbiórki środków na wsparcie fundacji odbyli pierwszą polską zimową ekspedycję na sześć najwyższych szczytów Warszawy, w tym m.in. Kopiec Moczydłowski, Kopę Cwilę, Górkę Szczęśliwicką oraz Kopiec Powstania Warszawskiego.

Najwięcej tytułów - nagrodę specjalną, wyróżnienie portalu warszawa.ngo.pl oraz tytuł najlepszego stołecznego projektu w kategorii "Przestrzeń miejska" otrzymała inicjatywa uczniów warszawskiego liceum im. Klementyny Hoffmanowej. Młodzi działacze Fundacji Social Wolves w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii" przeprowadzili akcję - w tym za 200 zł nakręcili film "Śmieci na wysokości" - sprzeciwiający się wywieszaniu reklam wielkoformatowych na warszawskich budynkach.

Za najlepszy projekt w specjalnym głosowaniu mieszkańców uznano "Spotkanie przez duże +S+" Fundacji Humanity in Action Polska. Celem inicjatywy, wyróżnionej także w kategorii Edukacja, była pomoc romskim uczniom i uczennicom z warszawskiej Pragi. Organizatorki projektu - Jarmiła Rybicka i Marysia Złonkiewicz - wraz z siedmiorgiem korepetytorek i korepetytorów, rodzicami i nauczycielkami i 14 uczniów i uczennic pracowało nad - jak sami przyznali - "zwiększeniem motywacji do nauki, samodzielnością w pracy, pozytywnym nastawieniem do edukacji i poprawą osiągnięć szkolnych".

Doceniono także akcję "Krąg wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną", realizowaną przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących "Tęcza" (kategoria Projekt społeczny), pomysł Stowarzyszenia Przyjaciół S.O.S. "Pasieka Edukacyjna" (Ekologia i środowisko przyrodnicze) oraz inicjatywę Teatru Akt "Plaża Kozia Górka" (Kultura i sztuka).

Wśród nagrodzonych znalazły się też projekty: "Nie JESTEM sam" Fundacji Zobacz. Jestem (Zdrowie),l "Archiwum społeczne osiedla Przyjaźń" Stowarzyszenia Przyjaźni PS (Społeczność lokalna) oraz hostel interwencyjny dla osób LGBT Stowarzyszenia Lambda Warszawa (Społeczeństwo obywatelskie i prawa człowieka).

Kapituła nie wyłoniła najlepszego projektu w kategorii Sport i rekreacja. W finałowej trójce znalazły się: piknik w ramach Narodowego Dnia Sportu (Fundacja Zwalcz Nudę), Wybiegaj Sprzęt Sportowy dla Swojej Szkoły (Akademicki Związek Sportowy. Środowisko Warszawa) i II edycja autorskiego programu dla gimnazjalistów szkół warszawskich "Wioślarski Tytan Warszawy" (Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie).

Organizatorem nagrody jest miasto stołeczne Warszawa. W ciągu ostatnich sześciu lat w plebiscycie wzięło udział 876 projektów, z czego 234 starały się o nagrodę główną. Warszawiacy w plebiscycie oddali do tej pory 32483 głosy.(PAP)

oma/ gma/