Na każde trzy lokale wyborcze w danej gminie choć jeden powinien być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych o ograniczonej sprawności ruchowej. Jest to jedna ze zmian przewidzianych w poselskim projekcie ustawy wprowadzającej udogodnienia dla niepełnosprawnych wyborców.
Kwestie związane z organizacją wyborów dla niepełnosprawnych są obecnie rozproszone w czterech ustawach. Celem powstałego z inicjatywy poselskiej projektu jest ujednolicenie obowiązujących przepisów. Nowa ustawa miałaby zastosowanie do wszystkich rodzajów wyborów powszechnych oraz referendum lokalnego.
Aby zagwarantować osobom o ograniczonej sprawności ruchowej większe szanse na spełnienie czynnego prawa wyborczego, na wójta nałożono obowiązek zapewnienia, by co trzeci lokal wyborczy w danej gminie był przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych. W każdym okręgu powinna być również choć jedna komisja, która zapewni nakładki w alfabecie Braille'a na kartach do głosowania.
Projekt ustawy zakłada też możliwość korespondencyjnego głosowania przez niepełnosprawnych. Głosy oddane w ten sposób zbierać będzie co najmniej jedna komisja wyborcza w gminie. Niepełnosprawny, chcąc skorzystać z tego udogodnienia, powinien złożyć odpowiednie oświadczenie woli do wójta, który taką informację przekaże następnie właściwej komisji wyborczej. Za pośrednictwem poczty wyborca otrzyma materiały wyborcze oraz kartę, która odeśle po wypełnieniu.
Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Wspólnota, nr 11/695 z dnia 13 marca 2010 r.