Lokale wyborcze coraz bardziej przyjazne dla niepełnosprawnych
Znowelizowany w 2011 roku Kodeks wyborczy zakłada wiele udogodnień dla wyborców z niepełnosprawnością. Możliwość głosowania za pomocą nakładki na kartę do głosowania, sporządzonej w alfabecie Braille'a czy głosowanie przez pełnomocnika to przykładowe innowacje mające ułatwić niepełnosprawnym głosowanie . Obecne przepisy nakładają na gminy obowiązek dostosowania co najmniej 1/3 lokali wyborczych do potrzeb wyborców z niepełnosprawnością.
„5 milionów głosów może zmienić wszystko"
Ideą ogólnopolskiej kampanii jest zwiększenie świadomości, że każdy obywatel ma prawo do głosowania. W jej ramach zostały przygotowane m.in. spoty telewizyjne, radiowe, filmiki na temat udogodnień wyborczych czy strona internetowa. Kampania „Wybory bez barier" nie jest pierwszą tego typu inicjatywą upowszechniającą pozytywne postawy społeczne i zachęcającą osoby niepełnosprawne do udziału w wyborach- przypomina Teresa Hernik (prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Hasło przewodnie tegorocznej kampanii „5 milionów głosów może zmienić wszystko" ma uświadomić niepełnosprawnym jak wielką rolę odgrywają ich głosy.
(mac.gov.pl)
„Wybory bez barier” – kampania zachęca niepełnosprawnych do udziału w wyborach
Informowanie wyborców z niepełnosprawnością o dostępnych metodach głosowania i udogodnieniach w lokalach wyborczych, oraz zachęcanie ich do udziału w październikowych wyborach parlamentarnych to główne cele kampanii informacyjnej pod nazwą Wybory bez barier.