Zgodnie z rozporządzeniem, przedstawiciel operatora publicznego - Poczty Polskiej S.A. - zobowiązany jest do odbioru od wyborcy niepełnosprawnego, który otrzymał pakiet wyborczy, zamkniętej koperty wyborczej. Może to zrobić najpóźniej w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień wyborów -w tym roku będzie to 7 października 2011 r. (zgodnie z uzasadnieniem do projektu rozporządzenia). Aby bez przeszkód zidentyfikować wyborców, od których należy odebrać koperty, wójt (burmistrz, prezydent miasta) zobowiązany jest do poinformowania operatora pisemnie o wyborcach niepełnosprawnych, którzy otrzymali pakiet wyborczy. Wójt musi uczynić to niezwłocznie po doręczeniu pakietu.
Odbiór koperty następuje za pokwitowaniem, w dalszej kolejności należy niezwłocznie przekazać kopertę do właściwej placówki pocztowej, w której będą one gromadzone i przechowywane do wyborów. W dniu wyborów, w czasie trwania głosowania (godz. 7:00 - 21:00), wszystkie zgromadzone koperty muszą być doręczone za jednym razem do obwodowej komisji wyborczej, która została wyznaczona przez wójta do obsługi głosowania korespondencyjnego. Dowodem doręczenia jest wystawione pokwitowanie. Należy podkreślić, iż przyjęte rozwiązanie może stwarzać trudności organizacyjne w pracy urzędów pocztowych (konieczność pracy w niedzielę).
Rozporządzenie stanowi ponadto, iż operator publiczny ma obowiązek niezwłocznie dostarczyć właściwemu dyrektorowi delegatury Krajowego Biura Wyborczego pakiety wyborcze, których doręczenie do obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania nie było możliwe, a które pozostały w jego posiadaniu. Podobnie powinien postąpić w przypadku kopert zwrotnych. Przekazanie materiałów wyborczych powinno nastąpić jednorazowo, za pokwitowaniem i do rąk osoby uprawnionej do odbioru przesyłek w siedzibie delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Analogiczna procedura obowiązuje w przypadku pakietów wyborczych, które pozostały w posiadaniu urzędu gminy.
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 20 września 2011 r. w sprawie trybu doręczania i przekazywania przesyłek w głosowaniu korespondencyjnym wyborców niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 197, poz. 1171)
Pisaliśmy o tym również:
Wybory 2011: wiadomo jak sporządzić pakiet wyborczy dla niepełnosprawnych
Wybory 2011: informowanie wyborców niepełnosprawnych przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta)
Wybory 2011: Umożliwienie i udzielanie pomocy w głosowaniu korespondencyjnym
Wybory 2011: dostosowanie lokali wyborczych dla potrzeb osób niepełnosprawnych - wzory dokumentów
Ułatwienia wyborcze dla niepełnosprawnych
Niepełnosprawnym będzie łatwiej w trakcie wyborów
Nowe ułatwienia dla wyborców niepełnosprawnych, nowe obowiązki wójtów