Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia lub zwrotu podatku VAT za dokonane zakupy niezbędne do realizacji projektu, propagującego zasady racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi.
Wyjaśniła, iż jest spółką skarbu gminy. Jej podstawową działalnością jest produkcja i sprzedaż wody oraz odprowadzanie ścieków. Poza działalnością statutową spółka może prowadzić również działalność edukacyjną. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.
Zdaniem spółki w jej sprawie wstępuje, co najmniej pośredni związek dokonywanych przez nią zakupów ze sprzedażą wody. Istnieje bowiem tendencja wzrostowa ilości sprzedawanej wody.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
W odpowiedzi organ podatkowy uznał, iż jedyny związek jaki występuje pomiędzy działalnością opodatkowaną, w postaci sprzedaży wody i odprowadzaniu ścieków, a dzielnością edukacyjną spółki jest fakt, że prowadzi je ta sama jednostka.
Oznacza to, że efekty projektu nie służą czynnościom opodatkowanym, a zatem spółka nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją projektu, według art. 86 ust. 1 VAT.
WSA nie zgodził się z takim stanowiskiem.
Trudno podzielić pogląd, że ponoszone wydatki dotyczące projektu, nie będą stanowiły elementu cenotwórczego dostarczanej wody lub świadczonej usługi odbioru ścieków.
Organ nie odniósł się rzeczowo do argumentacji spółki, że działania promocyjne związane ze wzrostem spożycia wody w ramach realizacji celu projektu poprzez kształtowanie postaw ekologicznych przez propagowanie zasad racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi, postrzegać należy także jako ochronę środowiska poprzez redukcję opakowań do wody, czasem tej samej wody, którą konsument może spożyć wprost z urządzeń doprowadzających ją do domostw.
Oznacza to, że zwiększenie świadomości ekologicznej, propagowanie spożycia wody z kranu przyczyni się do zwiększonego na nią zapotrzebowania a zatem i sprzedaży, na co wskazywała spółka.
Sąd przypomniał, iż pośredni związek wydatków z działalności opodatkowaną, jest akceptowany i wystarczający dla zastosowania art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 4 lutego 2016 r., sygn. akt I SA/Łd 1325/15, nieprawomocny
LEX Samorząd Terytorialny Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |