Prezydent miasta odmówił dopuszczenia stowarzyszenia do udziału na prawach strony w postępowaniu administracyjnym w sprawie wydania decyzji zezwalającej na usunięcie drzew na nieruchomości.
Organ uznał bowiem, iż stowarzyszenie nie wskazało jakiego rodzaju interes społeczny mógłby podlegać ochronie w tym postępowaniu.
Stowarzyszenie wniosło skargę do sądu administracyjnego.
Tłumaczyło, iż celem jego działalności jest ochrona przyrody, ochrona środowiska, ochrona krajobrazu, ochrona wartości kulturowych, zwiększenie społecznego udziału w podejmowaniu decyzji. Jednocześnie wyjaśniło, że za jego udziałem w postępowaniu przemawia ochrona interesu społecznego.
Stowarzyszenie argumentowało, iż w związku z licznymi opiniami mieszkańców dotyczącymi nadmiernej wycinki drzew wskazany jest udział niezależnej organizacji w postępowaniu jako społecznego strażnika prawidłowo prowadzonego postępowania.
WSA uznał skargę za zasadną.
W ocenie sądu wycięcie drzew niewątpliwie stanowi ingerencję w środowisko przyrodnicze.
Zatem celowe jest dopuszczenie do postępowania administracyjnego organizacji społecznej, której statutowe cele są zbieżne z przedmiotem tego postępowania administracyjnego.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Ponadto prowadzone postępowanie wzbudziło zainteresowanie społeczności lokalnej i w związku z tym uzasadnia jego kontrolę społeczną.
Zdaniem sądu udział w postępowaniu organizacji społecznej na prawach strony, może przyczynić się do lepszego wyjaśnienia okoliczności faktycznych istotnych w sprawie.
Z niedookreślonego charakteru pojęcia interesu społecznego wynika, iż nie jest właściwe domaganie się od organizacji udowodnienia przesłanki co do zasadności żądania, o ile z przytoczonych w żądaniu twierdzeń może wynikać istnienie uogólnionego interesu społecznego – zaznaczył sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Krakowie z 27 maja 2016 r., sygn. akt II SA/Kr 436/16, nieprawomocny