Spółka wniosła do sądu administracyjnego skargę na uchwałę rady powiatu dotyczącą ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych mających swoją siedzibę na terenie powiatu.


Spółka stwierdziła, iż wcześniej wezwała organ administracji do usunięcia naruszenia prawa. Uznała, iż w odpowiedzi na to wezwanie rada podjęła uchwałę odmawiając usunięcia naruszenia prawa.

Rada twierdziła jednak, iż spółka przed wniesieniem skargi nie wezwała jej do usunięcia naruszenia prawa.

WSA uznał skargę za niedopuszczalną z uwagi na to, że nie został zachowany tryb jej wnoszenia.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Z akt sprawy wynikało, że uchwała, mająca według twierdzeń skarżącej spółki stanowić odpowiedź na jej wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, w istocie stanowiła odpowiedź na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa wniesione przez inną spółkę, która domagała się usunięcia naruszenia prawa zupełnie innego zapisu uchwały, niż ten który zaskarżyła spółka.

Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa wniesione przez zupełnie inny podmiot, w dodatku w zakresie, który nie dotyczy interesu prawnego skarżącej spółki, nie może zastąpić wezwania do usunięcia naruszenia prawa wniesionego przez samą skarżącą.

Zatem wniesienie wezwania do usunięcia naruszenia prawa przez inną spółkę nie może być uznane za spełnienie przez skarżącą spółkę warunku dopuszczalności skargi, określonego w powołanym art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 814). Z akt sprawy bowiem nie wynika, aby przed wniesieniem skargi skarżąca spółka we własnym imieniu skierowała do organu wezwanie do usunięcia naruszenia prawa zaskarżoną uchwałą - uznał sąd.

Na podstawie:
Postanowienie WSA w Łodzi z 25 sierpnia 2016 r., sygn. akt III SA/Łd 603/16, nieprawomocne 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów