Rada gminy zatwierdziła zarządzenie wójta, którym wprowadzono zakaz podlewania ogródków przydomowych, działkowych, tuneli foliowych oraz trawników i upraw rolnych z wodociągu gminnego w godzinach od 7.00 do 23.00.

Wojewoda powziął wątpliwości, czy rada gminy miała prawo zatwierdzić zarządzenie wójta.

Rada gminy może wydawać przepisy porządkowe w zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego.

 

 

Zdaniem wojewody nie zaistniał stan zagrożenia życia czy zdrowia mieszkańców, ani też nie istniały zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego, warunkujące wydanie przepisów porządkowych, tym samym nie był to stan wymagający nagłej interwencji wójta.

WSA przyznał rację organowi uchwałodawczemu.

Sąd zwrócił uwagę, iż wprowadzenie zakazu podlewania ogródków i upraw z wodociągu publicznego w określonych godzinach zostało wymuszone było długotrwałym brakiem opadów.

 

Zobacz w LEX: Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków >

 

Realne obawy przed brakiem wody w wodociągu i znacznego spadku ciśnienia, w sytuacji zaniechania ogłoszenia stanu klęski żywiołowej w pełni uzasadniało takie działanie organu gminy.

Wprowadzono w istocie zracjonalizowanie zużycia wody i w ten sposób przeznaczenie jej na zaspokojenie ważniejszych potrzeb bytowych. Z pewnością mogło zapobiec to stanowi braku dostaw wody, co stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia mieszkańców – podkreślił sąd.

Na marginesie jedynie warto zauważyć, że zakaz podlewania w godzinach 7-23 sprzyja racjonalnemu zużyciu wody. Zgodnie z powszechną wiedzą w okresach letnich należy unikać zabiegu podlewania podczas silnej operacji słonecznej wysokich temperatur.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 27 stycznia 2016 r., sygn. akt II SA/Łd 979/15, nieprawomocny