Rada powiatu podjęła uchwałę w sprawie sprostowania uchwały tego organu, dotyczącej zaliczenia drogi do kategorii drogi powiatowej.
Wojewoda stwierdził nieważność uchwały.
Rada tłumaczyła, iż uchwała będąca przedmiotem rozstrzygnięcia nadzorczego dotyczyła jedynie kwestii technicznej, prostującej oczywistą omyłkę pisarską w zakresie długości drogi powiatowej, nieprawidłowo wskazanej w uchwale.
Unieważniona uchwała nie miała charakteru merytorycznego i w żadnym razie nie dotyczyła zaliczenia drogi do kategorii dróg powiatowych.
WSA uznał skargę za zasadną.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
W ocenie sądu radni powiatowi przegłosowali uchwałę w sprawie zaliczenia drogi do kategorii drogi powiatowej, w brzmieniu opublikowanym w wojewódzkim dzienniku urzędowym, co oznacza, że w tej sytuacji nie można zastosować trybu sprostowania.
Jak wynika bowiem z treści art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1484) błędy w ogłoszonym tekście aktu prawnego prostuje się w formie obwieszczenia, sprostowanie nie może prowadzić do merytorycznej zmiany tekstu aktu prawnego.
Zatem skutkiem zastosowania procedury sprostowania nie może być merytoryczna zmiana tekstu prawnego – wyjaśnił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 24 lutego 2016 r., sygn. akt II SA/Gl 1197/15, nieprawomocny