Dwóch mieszkańców wniosło skargę do sądu administracyjnego na bezczynność komisji gospodarki mieszkaniowej i komunalnej oraz przewlekłe prowadzenie postępowania przez organ.
Domagali się wskazania przepisu ustawy, z którego wynika obowiązek zwrotu bonifikaty z tytułu odsprzedaży mieszkania komunalnego wykupionego z bonifikatą przed wrześniem 2004 r., oraz ukarania dyscyplinarnego pracownika winnego niezałatwienia sprawy w terminie.
WSA wyjaśnił, iż złożona przez skarżących skarga stanowi skargę powszechną.
Skarga powszechna jest odformalizowanym środkiem obrony i ochrony różnych interesów jednostki, które nie dają podstaw do żądania wszczęcia jurysdykcyjnego postępowania administracyjnego.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Skargi te załatwiane są w samodzielnym jednoinstancyjnym postępowaniu, kończącym się czynnością faktyczną zawiadomienia skarżącego o sposobie załatwienia sprawy.
W związku z tym ocena prawidłowości prowadzenia tego postępowania nie podlega kognicji sądów administracyjnych – wyjaśnił sąd.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Łodzi z 8 lutego 2016 r., sygn. akt III SAB/Łd 3/16, nieprawomocne
LEX Samorząd Terytorialny Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |