W tym roku wiele gmin oraz powiatów zdecydowało się przyjąć Kartę samorządności, chcąc wyrazić swoje poparcie dla zbioru wartości na jakich zbudowany jest samorząd terytorialny w Polsce. Uchwały w tej sprawie często były jednak przedmiotem zainteresowania wojewodów, którzy wszczynali postępowania, a następnie stwierdzali nieważność uchwał przyjmujących Kartę. Powiat Wąbrzeski nie zgodził się jednak z takim stanowiskiem i zdecydował się złożyć skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody.
Samorządowcy podkreślili w niej, że uchwała została podjęta jako akt o charakterze nie władczym a jej przedmiot był związany z ustrojem samorządu terytorialnego, a więc przepisami regulującymi działanie powiatu zajmującego w sprawie stanowisko. W opinii JST, uchwała stanowiła formę wyrażenia przekonań powiatu, a działanie wojewody należy uznać za odebranie powiatowi prawa do wyrażania opinii, co z kolei narusza zasadę samodzielność jednostki samorządu terytorialnego.
Biorąc pod uwagę powyższe, WSA w Bydgoszczy wyrokiem z 19 grudnia 2017 r. uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, w którym ten stwierdził nieważność uchwały Rady Powiatu Wąbrzeskiego, przewidującej przyjęcie Kartę samorządności. WSA potwierdził tym samym, że organy stanowiące powiatu są uprawnione do wyrażania opinii i przyjmowania stanowisk w sprawach dotyczących JST.
(www.wartowiedziec.pl)
WSA: rada powiatu może przyjąć Kartę samorządności
Organ stanowiący powiatu ma prawo do wyrażania opinii czy przyjmowania stanowisk w kwestiach dotyczących jednostek samorządu terytorialnego, w tym również przyjęcia Karty samorządności - orzekł w swoim wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.