Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego

Rada gminy uchwaliła zasady usytuowania punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie gminy. Między innymi ustaliła, iż zezwolenia na sprzedaż alkoholu wydane w oparciu o akty prawa miejscowego obowiązujące przed wejściem w życie uchwały, zachowują swoją ważność do końca okresu, na który zostały wydane.


Prokurator zaskarżył uchwałę. Uznał, iż rada nie może ustalać reguł intertemporalnych, dotyczących obowiązywania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.


WSA podzielił pogląd prokuratora. Zdaniem sądu ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 1356) nie daje podstaw do uchwalania przez radę gminy reguł intertemporalnych określających zakończenie terminu ważności dotychczasowych zezwoleń.


WSA uznał, iż regulacja zawarta w uchwale przekracza delegację ustawową i stanowi niedozwoloną ingerencję w materię ustawową dotyczącą skutków oraz dopuszczalności wzruszania ostatecznych decyzji administracyjnych określoną w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 267).


Na podstawie:


Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 30 stycznia 2014 r., sygn. akt II SA/Go 1108/13, nieprawomocny

Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.