Jeden z mieszkańców gminy wystąpił o przyznanie dodatku mieszkaniowego.
Prezydent miasta odmówił przyznania dodatku. Tłumaczył, że osobom zajmującym lokal bez tytułu prawnego dodatek mieszkaniowy przysługuje pod warunkiem, że osoby te oczekują na lokal zamienny lub socjalny.
W rozpatrywanej sprawie wnioskodawca zajmuje lokal bez tytułu prawnego, jednak nie znajduje się na liście osób oczekujących na lokal komunalny, socjalny lub zamienny w gminie.
Mężczyzna poskarżył się do sądu administracyjnego.
W ocenie WSA organy przedwcześnie uznały, że w sprawie doszło do skutecznego wypowiedzenia umowy najmu wobec skarżącego.
Fakt, że wobec skarżącego został złożony do sądu rejonowego pozew o eksmisję z lokalu i sprawa ta nie została do dnia dzisiejszego rozstrzygnięta ma istotne znaczenie dla przedmiotowej sprawy.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Zarówno bowiem w tym postępowaniu, jak też w postępowaniu toczącym się przed sądem powszechnym, mężczyzna konsekwentnie kwestionuje skuteczność wypowiedzenia umowy najmu lokalu gminnego.
Okoliczność, czy w sprawie doszło do skutecznego wypowiedzenia umowy najmu nie została bezspornie ustalona. Organy nie wskazały i nie wyjaśniły bliżej z jakich względów przyjęły, że twierdzenia skarżącego o braku skutecznego wypowiedzenia umowy najmu są w ich ocenie całkowicie niewiarygodne.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 12 maja 2016 r., sygn. akt III SA/Gd 165/16, nieprawomocny