Starosta ustalił właścicielowi nieruchomości odszkodowanie za pozbawienie go prawa własności działek, które przeszły na własność gminy pod drogę. Do wypłaty odszkodowania zobowiązania burmistrza gminy.
Gmina odwołała się od decyzji. Burmistrz zarzucił organowi pierwszej instancji oparcie decyzji na błędnie sporządzonym operacie szacunkowym.
W odpowiedzi wojewoda wyjaśnił, iż rolą organu administracji jest ocena sporządzonej wyceny wyłącznie pod względem zachowania warunków formalnych dokumentu i logiki wywodu, bez wkraczania w sferę wiedzy specjalistycznej.
WSA uznał skargę burmistrza za zasadną.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Sąd przypomniał, iż organy administracji publicznej muszą dokonać oceny operatu szacunkowego pod względem formalnym oraz ocenić ich wartość dowodową.
W ocenie sądu stwierdzenie, że organ administracji nie może wkraczać w merytoryczną zasadność opinii rzeczoznawcy majątkowego należy rozumieć w ten sposób, że organ administracji nie może zamiast rzeczoznawcy majątkowego i wbrew jego opinii przyjąć, że wartość nieruchomości jest inna niż przyjął to rzeczoznawca majątkowy.
Organ administracji może natomiast, jest wręcz do tego obowiązany, jako jedyny podmiot uprawniony do oceny dowodu, jakim jest operat szacunkowy, domagać się wyjaśnień od rzeczoznawcy majątkowego w razie, gdy operat czy to zdaniem organu administracji, czy strony postępowania zawiera błędy lub stwierdzenia nieodpowiadające rzeczywistemu stanowi rzeczy.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 31 sierpnia 2016 r., sygn. akt II SA/Gd 167/16, nieprawomocny