Jeden z mieszkańców wniósł skargę do sądu administracyjnego na niewykonanie decyzji przez kierownika wydziału geodezji i gospodarki gruntami.
Mężczyzna tłumaczył, iż na podstawie wspomnianej decyzji jedna z działka powinna zostać sprzedana jemu i jego żonie w notarialnie ustalonym terminie.
Jednak do dnia likwidacji wydziału geodezji i gospodarki gruntami w latach 1989-1990, spowodowanej reformą administracji, termin ten nie został ustalony. Termin ten nie został także ustalony przez następcę prawnego zlikwidowanego urzędu – czyli gminę.
W odpowiedzi na skargę wójt wniósł o jej odrzucenie z powodu braku właściwości sądu administracyjnego.
WSA przypomniał, iż sądy administracyjne rozstrzygają spory o właściwość między organami jednostek samorządu terytorialnego i między samorządowymi kolegiami odwoławczymi oraz spory kompetencyjne między organami tych jednostek a organami administracji rządowej.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Ponadto w razie niewykonania wyroku uwzględniającego skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania strona, po uprzednim pisemnym wezwaniu właściwego organu do wykonania wyroku lub załatwienia sprawy, może wnieść skargę w tym przedmiocie, żądając wymierzenia temu organowi grzywny.
Brak natomiast w przepisach o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przepisu, który przewidywałby możliwość wniesienia skargi na niewykonanie decyzji organu administracji publicznej – zwrócił uwagę sąd.
Wobec tego, skarga na niewykonanie decyzji administracyjnej nie należy do właściwości sądu administracyjnego.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Warszawie z 9 maja 2017 r., sygn. akt VIII SA/Wa 237/17, nieprawomocne