Rada miasta nadała nazwę jednemu ze skwerów na terenie miasta. Ustaliła, że uchwała obowiązuje po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie miasta.
Wojewoda wniósł skargę do sądu administracyjnego.
Zdaniem organu nadzoru rada posiada upoważnienie do nadawania nazwy wyłącznie ulicom i placom będących drogami publicznymi lub drogami wewnętrznymi. Natomiast skwer nie należy do żadnej z tych kategorii.
WSA uznał skargę za zasadną.
Sąd przypomniał, iż wszelkie działania rady gminy muszą znaleźć oparcie w konkretnych regulacjach prawnych, przyznających jej określone kompetencje, których winna ściśle się trzymać.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Skoro warunkiem koniecznym do zrealizowania przez radę gminy kompetencji do nadania nazwy ulicom, placom i drogom jest, by były to drogi publiczne lub wewnętrzne, to nadanie takiej nazwy opisanemu w uchwale skwerowi, nie zaliczającemu się do żadnej z wymienionych kategorii stanowi przekroczenie ustawowego upoważnienia.
Nawet w wypadku uznania spornego skweru za drogę wewnętrzną, do czego zdaniem sądu, brak jest podstaw, nie został spełniony dodatkowy wymóg w takiej sytuacji, a mianowicie nie uzyskano pisemnej zgody właściciela wszystkich terenów, na których jest on zlokalizowany.
Uchybienie to stanowiłoby przesłankę stwierdzenia nieważności - uznał sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 18 maja 2017 r., sygn. akt IV SA/Po 258/17, nieprawomocny