Województwo opublikowało w Biuletynie Informacji Publicznej ogłoszenie o zamiarze udzielenia zamówienia publicznego na wybór operatora publicznego transportu zbiorowego w zakresie regionalnego kolejowego transportu osób.
Spółka wniosła skargę do sądu administracyjnego.
W jej ocenie ogłoszenie nie posiadało prawidłowo sporządzonej metryki dokumentu.
W odpowiedzi województwo wyjaśniło, iż ogłoszenie było wyłącznie informacją o zamiarze udzielenia zamówienia na wybór operatora publicznego.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
WSA przypomniał, iż z przepisów ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. 2011 r. nr 5, poz. 13 ze zm.) wynika, że zaskarżeniu do sądu administracyjnego nie podlega każda czynność organizatora transportu zbiorowego związana z ogłoszeniem o zamiarze wyłonienia operatora, ale czynność związana z ogłoszeniem zamiaru wyłonienia operatora w drodze bezpośredniego zawarcia umowy.
Zatem przepisy dopuszczają zaskarżalność wyłącznie tych czynności organizatora, które mają związek z bezpośrednim zawarciem umowy.
Natomiast niedopuszczalne jest zaskarżenie ogłoszenia o zamiarze wyłonienia operatora, które to ogłoszenie w sposób wyraźny nie wskazuje, że chodzi o zamiar bezpośredniego zawarcia umowy – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Białymstoku z 25 lipca 2016 II SA/Bk 247/16, nieprawomocne