Sejmik województwa podjął w dniu 9 listopada 2015 r. uchwałę dotyczącą wyboru członka zarządu województwa.
Jeden z mieszkańców zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego.
Mężczyzna w tym samym dniu - 9 grudnia nadał w urzędzie pocztowym zarówno wezwanie do usunięcia naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia, jak i skargę do sądu. Pisma te wpłynęły na dziennik podawczy urzędu marszałkowskiego województwa w dniu 10 grudnia.
WSA uznał, iż w sprawie ma znaczenie jaka była data wpływu wezwania na dziennik podawczy organu, a nie data jego nadania w urzędzie pocztowym.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Wezwanie składane w trybie art. 90 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz.U. z 2015 r., poz. 1392 z późn. zm.) jest pierwszym koniecznym środkiem prawnym w procedurze zaskarżania uchwały, skierowanym do organu a nie do sądu.
Aby termin do udzielenia odpowiedzi na wezwanie, tj. termin skierowany do organu, mógł rozpocząć bieg, organ musi odnotować wpływ wezwania. Nie mają przy tym zastosowania w tym przypadku przepisy o terminach w postępowaniu sądowoadministracyjnym, ponieważ postępowanie w sprawie udzielenia przez organ odpowiedzi na wezwanie nie jest postępowaniem przed sądem administracyjnym.
Oznacza to, że w sprawie, datą wniesienia wezwania był dzień 10 grudnia. Natomiast datą złożenia skargi jest dzień jej nadania w urzędzie pocztowym, tj. dzień 9 grudnia.
Skarga zatem została złożona przed wniesieniem wezwania, a zatem nie zachowano jednego z warunków dopuszczalności jej wniesienia – uznał sąd.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Krakowie z 21 stycznia 2016 r., sygn. akt III SA/Kr 29/16, nieprawomocne