Rada miejska wprowadziła zwolnienia w podatku od nieruchomości.
Spółka zaskarżyła jeden z zapisów uchwały.
W jej ocenie rada wyłączyła ze zwolnienia od podatku od nieruchomości należące do spółki - jako przedsiębiorcy - nieruchomości zajęte pod drogi dojazdowe do pól. W ocenie spółki rada mogła zwolnić od podatku grunty dojazdowe do pól, natomiast nie była uprawniona do ograniczenia tego zwolnienia do konkretnej kategorii ich posiadaczy.
WSA uznał skargę za niezasadną.
Sąd przypomniał, iż ustawa o podatkach i opłatach lokalnych zezwala radzie gminy na uchwalenie zwolnień w przedmiocie podatku od nieruchomości, ale tylko o charakterze przedmiotowym.
Nie może być to zatem zwolnienie o charakterze podmiotowym, jak i podmiotowo-przedmiotowym.
Wbrew twierdzeniom skargi, zwolnienie nie odnosi się do określonych podmiotów, ale do przedmiotów opodatkowania tj. gruntów zajętych pod drogi dojazdowe do pól.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Jeżeli zwolnienie dotyczy tak określonego przedmiotu, to dalsze jego sprecyzowanie przez wskazanie określonych cech tego przedmiotu, np. przez kogo jest wykorzystywany lub jakim celom służy, nie zmienia jego zasadniczego charakteru. Jest to zwolnienie przedmiotowe.
Każde zwolnienie przedmiotu odnosi się do konkretnych podatników, którzy z niego korzystają. To nie osoba podatnika decyduje jednak o zwolnieniu, ale przede wszystkim rodzaj przedmiotu opodatkowania.
Zatem uznać należy, że wprowadzone zwolnienie ma charakter przedmiotowy, a zapis "nie będące w posiadaniu przedsiębiorców" ma charakter doprecyzowujący, określający sposób korzystania z nieruchomości – uznał sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Rzeszowie z 11 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Rz 501/16, nieprawomocny
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Samorząd Terytorialny Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |