Regionalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad sporządziła mapę akustyczną. Na terenie powiatu stwierdzono przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu.

Czy starosta ma obowiązek sporządzenia dla tego terenu programu ochrony środowiska przed hałasem?

Czy koszt opracowania programu ochrony środowiska przed hałasem starosta może pokryć z wpływów za gospodarcze korzystanie ze środowiska?

Odpowiedź:

Moim zdaniem program ochrony środowiska przed hałasem uchwala rada powiatu (sporządza starosta) dla aglomeracji o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy lub innych obszarów określonych w powiatowym programie ochrony środowiska.

Starosta sporządzając mapę akustyczną na potrzeby oceny stanu akustycznego środowiska powinien brać pod uwagę informacje wynikające z map akustycznych sporządzonych przez Regionalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.@page_break@

Natomiast dla terenów poza aglomeracjami, dla których zarządzający drogą, linią kolejową lub lotniskiem zaliczonymi do obiektów, których eksploatacja może powodować negatywne oddziaływanie akustyczne na znacznych obszarach, sporządza co 5 lat mapę akustyczną terenu, na którym eksploatacja obiektu może powodować przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku program ochrony środowiska przed hałasem określa w drodze uchwały sejmik województwa (tereny, o których mowa w art. 179 ust. 1 Prawa ochrony środowiska .

Moim zdaniem koszt opracowania programu ochrony środowiska przed hałasem nie może być pokryty przez starostę z wpływów za gospodarcze korzystanie ze środowiska na szczeblu powiatu (rachunek budżetu powiatu), ale nie widzę przeciwwskazań, aby uzyskać środki np. z funduszu wojewódzkiego.

Uzasadnienie:

Należy zwrócić uwagę na art. 117 ust. 2 i 3, art. 118 ust. 1 i 2, art. 119 ust. 1 i 2 Prawa ochrony środowiska . A ponadto należy pamiętać o treści art. 179 ust. 1, art. 400a ust. 1 pkt 37 Prawa ochrony środowiska .

Jednak art. 403 ust. 1 p.o.ś. wskazuje, że do zadań powiatów należy finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie określonym w art. 400a ust. 1 pkt 2, 5, 8, 9, 15, 16, 18, 21-25, 29, 31, 32 i 38-42 w wysokości nie mniejszej niż kwota wpływów z tytułu opłat i kar, o których mowa w art. 402 ust. 4-6, stanowiących dochody budżetów powiatów, pomniejszona o nadwyżkę z tytułu tych dochodów przekazywaną do wojewódzkich funduszy. Nie ma tu pkt 37.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)