Pytanie:
W jakiej formie wójt powinien powołać rzeczoznawców do przeprowadzenia szacowania zwierząt?

Odpowiedź:
W celu powołania rzeczoznawców wójt powinien wydać zarządzenie na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, oraz § 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie rzeczoznawców wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii do przeprowadzenia szacowania – dalej r.r.w.p.l.w., a także art. 49 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt – dalej u.o.z.z.

Uzasadnienie:
Zarządzenie jest prawną formą działania, za której pomocą wójt może podejmować władcze rozstrzygnięcia. We wszystkich przypadkach, które mają na celu władcze załatwienie określonej sprawy (niebędącej sprawą rozstrzyganą w drodze decyzji administracyjnej), niezależnie od tego, czy ustawodawca wprost wskazuje na działanie w tej formie, organ wykonawczy gminy wydaje zatem zarządzenie. W rezultacie każdy akt pochodzący od wójta gminy jest zarządzeniem, w stosunku do którego zachodzi możliwość objęcia go zarówno nadzorem wojewody, jak i kontrolą ze strony sądów administracyjnych.

W konsekwencji, zarządzenie jest aktem wykonawczym wydawanym przez organ wykonawczy gminy w celu realizacji powierzonych mu kompetencji wynikających z u.o.z.z., zarówno wtedy, gdy ustawodawca wskazał na uregulowanie określonych spraw w drodze zarządzenia, jak i w sytuacjach, gdy nie określił prawnej formy działania. Kompetencja wójta gminy do wydawania zarządzeń w sprawie powoływania i odwoływania określonych podmiotów nie obejmuje tylko kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, ale na mocy przepisów szczególnych może dotyczyć także innych osób (r.r.w.p.l.w. w zw. z u.o.z.z.) - tak stwierdził NSA w wyroku z dnia 3 grudnia 2008 r., II OSK 1422/08. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami