Rozporządzenie określa organizację i tryb przeprowadzania nadzoru i kontroli realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Jednostkami podlegającymi kontroli są:
1. jednostki organizacyjne pomocy społecznej realizujące zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, 2. specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, 3. urzędy gmin, starostwa powiatowe i urzędy marszałkowskie, w zakresie zadań realizowanych na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, 4. podmioty niepubliczne wykonujące zadania z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie na podstawie umowy z organami administracji rządowej i samorządowej.
Trzy pierwsze z ww. kategorii jednostek będą również podlegać nadzorowi wojewody.
W ramach nadzoru nad realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie wojewoda monitoruje, wspomaga i kontroluje ich wykonywanie.
Kontrola polega w szczególności na prowadzeniu przez zespół inspektorów czynności kontrolnych w jednostkach podlegających kontroli, w celu oceny stanu przestrzegania przepisów prawa z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Kontrola wykonywana przez zespół inspektorów może mieć charakter:
1. kontroli kompleksowej;
2. kontroli problemowej;
3. kontroli doraźnej;
4. kontroli sprawdzającej.
Zakres kontroli kompleksowej obejmuje wszystkie sfery organizacji i funkcjonowania jednostki podlegającej kontroli wiążące się z realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Kontrolę kompleksową przeprowadza się nie rzadziej niż raz na trzy lata.
Kontrola problemowa polega na sprawdzeniu wybranych sfer organizacji i funkcjonowania jednostki podlegającej kontroli wiążących się z realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Kontrolę doraźną przeprowadza się w celu zbadania prawidłowości organizacji i funkcjonowania jednostki podlegającej kontroli w określonym zakresie.
Kontrolę sprawdzającą przeprowadza się w celu zbadania, czy i w jakim zakresie zostały zrealizowane zalecenia pokontrolne.
Ponadto rozporządzenie określa kwalifikacje inspektorów upoważnionych do wykonywania czynności nadzorczych i kontrolnych, wzór legitymacji uprawniającej do wykonywania czynności nadzorczych i kontrolnych oraz kwalifikacje Wojewódzkiego Koordynatora Realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 czerwca 2011 r. w sprawie nadzoru i kontroli nad realizacją zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie (Dz. U. Nr 126, poz. 718)