Rada Gminy Grunwald podjęła uchwałę sprawie ustalenia wysokości udzielanych bonifikat przy sprzedaży lokali mieszkalnych i ustalenia stawki oprocentowania przy rozłożeniu ceny sprzedaży na raty. Określając zasady dotyczące sprzedaży lokali mieszkalnych, które są własnością gminy rada ustaliła, że najemca: musi od gminy wynajmować lokal komunalny nie krócej niż 10 lat, nie zalegać w opłatach z tytułu najmu lokalu na dzień spisania protokołu uzgodnień, oraz on i jego małżonek nie mogą posiadać innego prawa do nieruchomości, które mogą być wykorzystywane na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.
Zdaniem wojewody warmińsko-mazurskiego, wprowadzone przez radę gminy dodatkowe kryteria naruszają art. 34 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przepis ten określa, że w przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym, pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która spełnia jeden z następujących warunków:
1) przysługuje jej roszczenie o nabycie nieruchomości z mocy niniejszej ustawy lub odrębnych przepisów, jeżeli złoży wniosek o nabycie przed upływem terminu określonego w wykazie, o którym mowa w art. 35 ust. 1, nie może być krótszy niż 6 tygodni, licząc od dnia wywieszenia wykazu;
2) jest poprzednim właścicielem zbywanej nieruchomości pozbawionym prawa własności tej nieruchomości przed dniem 5 grudnia 1990 r. albo jego spadkobiercą, jeżeli złoży wniosek o nabycie przed upływem terminu określonego w wykazie, o którym mowa w art. 35 ust. 1; termin złożenia wniosku nie może być krótszy niż 6 tygodni, licząc od dnia wywieszenia wykazu;
3) jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony.
Zdaniem wojewody, rada gminy nie ma kompetencji do określania kryteriów dodatkowych, wykraczających poza regulację ustawową, zawężających krąg osób, których pierwszeństwo wynika wprost z ustawy.
Wojewoda wskazał, że sformułowanie: „nie posiadają innego prawa do nieruchomości mogących być wykorzystywane na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych” jest nieprecyzyjne i może prowadzić do różnych, dowolnych interpretacji. Nie wiadomo np. czy chodzi o nie posiadanie innego prawa do nieruchomości tylko o charakterze rzeczowym, czy również o charakterze obligacyjnym (np. najem, dzierżawa, dożywocie). Czy w sytuacji, gdy najemca jest współwłaścicielem nieruchomości lub lokalu istotna jest wielkość udziału jaki posiada we współwłasności, czy możliwe jest wykorzystywanie lokalu na cele mieszkaniowe mając na uwadze uprawniania pozostałych współwłaścicieli.
Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN.4131.364.2017
Wojewoda: rada ograniczyła krąg uprawnionych do pierwokupu
Źródło: iStock
Ustalając zasady sprzedaży lokali mieszkalnych rada gminy nie może zawężać kręgu osób, których pierwszeństwo wynika wprost z ustawy - uważa wojewoda warmińsko-mazurski.