Rada Miejska w Nałęczowie podjęła uchwałę w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania. W uchwale postanowiła, że „usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze przyznaje kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nałęczowie na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego lub z urzędu na wniosek pracownika socjalnego za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego”.
Wojewoda Lubelski rozstrzygnięciem nadzorczym uznał, że regulacja ta wykracza poza upoważnienie ustawowe określone w art. 50 ust. 6 ustawy o pomocy społecznej, oraz stanowi modyfikację przepisów art. 102 ust. 1 i 2 tej ustawy.
Zgodnie z art. 102 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, świadczenia z pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Stosownie zaś do treści art. 102 ust. 2 ustawy - pomoc społeczna może być udzielana z urzędu.
Tymczasem, regulacja przyjęta przez radę przewiduje udzielenie usług opiekuńczych na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. To stanowi nieuprawnione zawężenie możliwości wszczęcia postępowania w sprawie świadczeń z pomocy społecznej w stosunku do regulacji ustawowej, zgodnie, z którą udzielanie świadczeń z pomocy społecznej może nastąpić również na wniosek innej osoby – za zgodą osoby zainteresowanej albo jej przedstawiciela ustawowego. Jednocześnie ustawa, odmiennie niż kwestionowane postanowienia uchwały, nie uzależnia możliwości przyznania świadczeń z urzędu od uzyskania zgody osoby zainteresowanej albo jej przedstawiciela ustawowego.
Wojewoda unieważnił też inny zapis uchwały stanowiący, że: „zakres specjalistycznych usług opiekuńczych w zakresie rehabilitacji fizycznej i usprawniania zaburzonych funkcji organizmu określa w zaświadczeniu lekarz prowadzący lub specjalista z zakresu rehabilitacji lub fizjoterapii”.
Wojewoda wskazał, że na podstawie art. 50 ust. 6 ustawy o pomocy społecznej, rada została upoważniona do określenia w uchwale warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz trybu pobierania opłat, nie zaś sposobu ustalania zakresu specjalistycznych usług opiekuńczych. Zakres tych usług, zgodnie z art. 50 ust. 5 ustawy, ustala ośrodek pomocy społecznej.
Ponadto kwestie te uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych.
rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody lubelskiego nr PN-II.4131.8.2018
Wojewoda: „inna osoba” to nie zawsze pracownik socjalny
Rada gminy modyfikując regulacje ustawowe ograniczyła możliwości wszczęcia postępowania w sprawie świadczeń z pomocy społecznej stwierdził wojewoda lubelski.