Grupa radnych rady powiatu złożyła wniosek o odwołanie starosty. Rada powiatu kilkakrotnie uchylała się od jego rozpoznania.

Po upływie kilku miesięcy grupa radnych podpisanych pod wnioskiem oświadczyła, że cofa złożony wcześniej wniosek o odwołanie starosty. W ich przekonaniu wniosek stracił bowiem na aktualności.

Na kolejnej sesji rada powiatu postanowiła jednak o zmianie porządku obrad sesji i umieściła ponownie wniosek o odwołanie starosty. W wyniku jego rozpoznania dotychczasowy starosta został odwołany ze swojej funkcji.

Wojewoda wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, w którym stwierdził nieważność uchwały. Wątpliwość organu nadzoru budziło, czy rada powiatu mogła rozpoznać wniosek radnych o odwołanie starosty w sytuacji jego cofnięcia przez radnych wnioskodawców.

WSA przychylił się do stanowiska wojewody.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

W ocenie sądu nie można składać, a następnie wycofywać wniosku o odwołanie starosty w wyniku oceny, że wniosek ten nie ma szans w głosowaniu na zwołanej w tym celu sesji.

Podpisanie wniosku jest oświadczeniem woli radnego, rodzącym skutki publicznoprawne.

Sąd zaznaczył, iż do wniosku o odwołanie starosty złożonego przez uprawnioną do tego grupę radnych nie można stosować reguł wynikających z prawa cywilnego w zakresie oświadczeń woli ani też konstruować zasady swobody składania wniosku.

Nie można go zatem wycofywać w dowolnym momencie, bez ograniczeń i konsekwencji prawnych, a tylko wskutek oceny, że nie ma on szans na wywołanie oczekiwanego rezultatu - odwołania starosty.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 1 września 2016 r., sygn. akt II SA/Go 504/16, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów