Inwestor złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy 31 grudnia 2003 r. (w ostatnim dniu obowiązywania planu miejscowego uchwalonego przed 1 stycznia 1995 r.).

Czy przy ustalaniu warunków zabudowy nie należy stosować przepisu art. 61 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p. ?

Odpowiedź

Na podstawie art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 647) – dalej u.p.z.p. , obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalone przed dniem 1 stycznia 1995 r. zachowały moc do czasu uchwalenia nowych planów, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2003 r.


W związku z utratą mocy obowiązującej tych planów w dniu 31 grudnia 2003 r. - przy założeniu, że nowy plan miejscowy nie został uchwalony do dnia dzisiejszego - o przeznaczeniu terenu przesądzać będzie decyzja o warunkach zabudowy. W przypadku wniosku złożonego w okresie, gdy obowiązywały już przepisy  u.p.z.p. , wniosek rozpatrywany jest w oparciu o przepisy tej ustawy.

Zastosowanie znajdzie więc także art. 61  u.p.z.p.  określający przesłanki dopuszczalności wydania decyzji o warunkach zabudowy. Gdyby wniosek ten został przykładowo złożony na początku 2003 r., kiedy przepisy  u.p.z.p.  jeszcze nie obowiązywały, wówczas zgodnie z art. 85 ust. 1  u.p.z.p.  postępowanie wszczęte i niezakończone decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie  u.p.z.p.  byłoby rozstrzygane przy zastosowaniu przepisów dotychczasowych. W konsekwencji art. 61  u.p.z.p.  nie byłby stosowany. Ponieważ jednak wniosek złożony został pod rządami  u.p.z.p. , należy stosować przepisy tej ustawy.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.)