Wnioskodawca zadał pytanie, czy dla poszczególnych działek, które wskazał, zostało wydane pozwolenie lub przyjęte zgłoszenie i wskazał rodzaj inwestycji.
Jedna z podanych działek jest dużą działką, w stosunku do której różne podmioty dokonywały zgłoszeń obiektów. Wnioskodawca nie powołał się na ustawę o dostępie do informacji publicznej, żądając tych informacji. Wnosi również o skany decyzji, jeśli zostały wydane, lub zgłoszeń, jeśli zostały przyjęte. Udzielenie informacji w stosunku do tej dużej działki, wymaga przeszukania prowadzonych rejestrów.
Czy w tym zakresie jest to informacja przetworzona, ponieważ wymaga pewnego nakładu pracy?
Czy jest to wniosek w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej?
Odpowiedź
Jest to wniosek o udostępnienie informacji publicznej w trybie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej – dalej u.d.i.p. Jest to informacja przetworzona.
Uzasadnienie
W myśl art. 1 ust. 1 u.d.i.p. każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonych w u.d.i.p.
W orzecznictwie sądowoadministracyjnym prezentowany jest pogląd, że informację publiczną stanowi każda informacja wytworzona przez szeroko rozumiane władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne, a także inne podmioty, które tę władzę realizują bądź gospodarują mieniem komunalnym lub mieniem Skarbu Państwa w zakresie tych kompetencji – zob. np. wyrok NSA z dnia 30 października 2002 r., II SA 1956/02, LEX 78062. Do udostępniania informacji publicznej zobowiązane są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności organy władzy publicznej, a więc w szczególności organ administracji architektoniczno-budowlanej.
Bez wątpienia informacja dotycząca numerów działek, dla których wydane zostały decyzje o pozwoleniu na budowę lub przyjęte zostały zgłoszenia jest wiadomością wytworzoną przez szeroko rozumiane władze publiczne. A zatem jako odnoszące się do działania podmiotów publicznych stanowią informację publiczną w rozumieniu u.d.i.p.
Zasadą jest, że informacji publicznej udziela się na wniosek. Art. 10 ust. 1 u.d.i.p. stanowi, że Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej lub centralnym repozytorium, jest udostępniana na wniosek. Przepisy u.d.i.p. nie zawierają jednak żadnych wymogów, które powinien spełnić wniosek o udostępnienie informacji publicznej, w szczególności w zakresie powołania się w jego treści na u.d.i.p. WSA w wyroku z dnia 18 czerwca 2014 r., II SAB/Gd 50/14, LEX 1486035 stwierdził, że pisemny wniosek składany w trybie u.d.i.p. nie musi odpowiadać żadnym szczególnym wymogom formalnym.
Nie stanowi on podania w rozumieniu art. 63 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a., gdyż na tym etapie postępowania nie stosuje się przepisów k.p.a. Wniosku nie trzeba uzasadniać, bowiem art. 2 ust. 2 u.d.i.p. zwalnia osobę wykonującą prawo do informacji publicznej z obowiązku wykazania interesu prawnego lub faktycznego.
Niemniej minimalne wymogi odnośnie takiego wniosku muszą obejmować jasne sformułowanie, z którego wynika, co jest przedmiotem żądania udostępnienia informacji publicznej, niezbędne jest bowiem wykazanie, że żądana informacja ma charakter informacji publicznej. Uzyskanie informacji publicznej to przede wszystkim umożliwienie dostępu do dokumentów, akt i materiałów znajdujących się posiadaniu organu. Przygotowanie informacji pisemnej na podstawie danych, którymi dysponuje organ, wymagające jednak podejmowania dodatkowych czynności (sił i środków) jest udostępnieniem informacji przetworzonej, które wymaga wykazania szczególnie istotnego interesu publicznego. WSA w wyroku z dnia 10 grudnia 2014 r.,IV SA/Po 940/14, LEX 1575922 wskazał, że informacją przetworzoną jest informacja publiczna opracowana przez podmiot zobowiązany przy użyciu dodatkowych sił i środków, na podstawie posiadanych przez niego danych, w związku z żądaniem wnioskodawcy i na podstawie kryteriów przez niego wskazanych, czyli innymi słowy informacja, która zostanie przygotowana "specjalnie" dla wnioskodawcy wedle wskazanych przez niego kryteriów. Będzie to zatem taka informacja, co do której podmiot zobowiązany do jej udzielania nie dysponuje taką "gotową" informacją na dzień złożenia wniosku, ale jej udostępnienie wymaga podjęcia dodatkowych czynności. Informacja przetworzona to taka informacja, której wytworzenie wymaga intelektualnego zaangażowania podmiotu zobowiązanego.