Firma posiadająca obowiązujące pozwolenie zintegrowane na prowadzenie instalacji do produkcji wyrobów ceramicznych za pomocą wypalania wystosowała wniosek do właściwego organu o zmianę ww. pozwolenia. Zmiana wynika z faktu, iż oprócz zakładu nr 1 i 2 (instalacja IPPC), eksploatowany jest też zakład nr 3 z instalacją inną niż IPPC. Dla prowadzącego instalację objęcie tych trzech zakładów jednym pozwoleniem zintegrowanym jest ułatwieniem organizacyjnym.

Czy ww. zmiana wymaga, oprócz opłaty skarbowej, opłaty rejestracyjnej?

Czy ta zmiana w instalacji jest to istotna zmiana?



Odpowiedź

Moim zdaniem, w przypadku, gdy prowadzący instalacje do produkcji wyrobów ceramicznych za pomocą wypalania, wymagające pozwolenia zintegrowanego wnioskuje o objęcie tym pozwoleniem dodatkowo innej instalacji, która pozwolenia zintegrowanego nie wymaga (rozumiem, że wymaga pozwolenia lub pozwoleń sektorowych i jest to innego rodzaju instalacja niż 1 i 2 oraz, że znajduje się na terenie tego samego zakładu), to nie można mówić o istotnej zmianie instalacji.

Jeżeli nie jest to istotna zmiana instalacji, to należy uiścić wymaganą opłatę skarbową, natomiast nie jest wymagana opłata rejestracyjna.


Mają tu zastosowanie przepisy art. 3 pkt 7, art. 203 ust. 3, art. 210 ust. 1 pkt 1 oraz art. 210 ust. 3a Prawa ochrony środowiska .


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)