Pytanie:
Starosta pół roku temu zlecił wykonanie inwentaryzacji stanu lasu. W inwentaryzacji stanu lasu zostało określone zadanie z zakresu gospodarki leśnej polegające na trzebieży późnej. Starosta wszczął postępowanie w sprawie wydania stosownej decyzji na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach - dalej u.l. W ramach wglądu do akt sprawy, właściciel lasu wniósł swoje zastrzeżenia. Zdaniem właściciela lasu zasadnym byłoby dokonanie nasadzeń drzew na całej powierzchni.
Co w opisanej sytuacji powinien zrobić starosta w przypadku, gdy w dokumentacji nie zobowiązano podmiotu do realizacji wskazanego zadania?
Czy wykonawca inwentaryzacji powinien ponownie dokonać lustracji terenu i wprowadzić zmiany w opracowaniu?
Odpowiedź:
Właściciel lasu może dokonać dolesień bez decyzji starosty. Jest on bowiem zobowiązany do prowadzenia racjonalnej gospodarki leśnej, zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 2 u.l. Natomiast starosta, który wydaje decyzję na podstawie art. 19 ust. 3 u.l. nie może nałożyć zadania, jeśli nie przewiduje tego inwentaryzacja stanu lasu. Aby decyzja przewidująca dolesienie mogła zostać wydana starosta musiałby sporządzić aneks do ISL, zmieniający pierwotne opracowania. Zmiana może zostać dokonana także na wniosek właściciela lasu.