Ankieta została przeprowadzona pośród wykonawców drogowych i kolejowych robót infrastrukturalnych, a także wśród przedsiębiorstw z branży budownictwa. Prawie 53 proc. wykonawców wskazało, że przetargi na roboty budowlane są prowadzone w nieuczciwy sposób. Odmiennego zdania było 20 proc. ankietowanych, zaś 1/4 badanych nie wyraziła zdania. 

Prawie 58 proc. ankietowanych wykonawców wskazało, że w dalszym ciągu decydującym czynnikiem o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu ejst cena. Jednocześnie, blisko 65 proc. badanych wskazało, że w przetargach stosowane są pozacenowe kryteria oceny ofert. Najczęściej wskazywano na wydłużony okres gwarancji. 20 proc. wykonawców wskazało, że zamawiający stosują kryterium jakości świadczonych usług, zaś ponad 16 proc. zaznaczyło, że zamawiający w przetargu kieruje się również doświadczeniem wykonawcy. 

Ankietowani zwrócili także uwagę na to, że zamawiający zwracają coraz częściej uwagę na potencjał wykonawcy oraz jakość materiałów budowlanych, które będą wykorzystywane przy realizacji zamówienia publicznego.

Źródło: Rynek Infrastruktury