Rekompensaty dla gmin, na terenie których toczone są pracę w związku z wydobywaniem gazu łupkowego były jednym z głównych tematów ostatniego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Podczas posiedzenie poruszono również kwestie Paktu dla kultury, schetynówek i szkolenia urzędników.
Większe rekompensaty dla gmin
Wiceminister ochrony środowiska przedstawił założenia do ustawy o poszukiwaniu i wykonywaniu węglowodorów. Założenia zakładają zwiększenie poziomu rekompensat dla gmin, na terenie których prowadzone będą prace poszukiwawcze i wydobywcze. Do tego 60 proc. z nich ma trafiać bezpośrednio do gmin, 15 proc. do powiatów, 15 proc. do województwa, a tylko 10 proc do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Schetynówki: obowiązkowy wkład samorządów powinien być zmniejszony
Komisja ponownie zaakceptowała propozycję, by w programie budowy i modernizacji dróg lokalnych obowiązkowy wkład samorządów wynosił 50 proc., a nie 70 proc., jak obecnie (resztę daje budżet centralny). Samorządowcy są też zdania, że zmiana powinna dotyczyć już obecnie składanych wniosków. Wiceminister administracji i cyfryzacji Magdalena Młochowska wyjaśniła, że po ogłoszeniu rozporządzenia o zmianie warunków w programie schetynówek będzie czas na zmianę zgłoszonych już projektów przebudów dróg.
Pakt dla Kultury
Stałym elementem prac Komisji staje się realizacja Paktu dla Kultury. – Wiele spraw kultury decyduje się w sferze samorządowej – podkreślił Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.
Pakt podpisany 14 maja 2011 r. przez premiera i Obywateli Kultury, czyli środowiska twórców i osób działających w instytucjach kultury, ma dziś dwa organy wykonawcze: Zespół ds. Paktu powołany rozporządzeniem premiera (przewodniczył mu Michał Boni, a obecnie szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski) oraz Komitet Społeczny ds. Paktu.
Kultura jest nie tylko ważnym zadaniem samorządu. Obywatele Kultury chcą, by stała się czynnikiem zmiany społecznej, wzrostu kapitału społecznego, kreatywności, rozwoju otwartego społeczeństwa opartego na zasadach partycypacji. Ma sprzyjać wzrostowi gospodarczemu i poprawie jakości życia – mówiła wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka. Zaapelowała do samorządowców o „sieciową” pracę nad przeglądem przepisów, od których zależy funkcjonowanie instytucji kultury.
Szkolenie urzędników pomogą usprawnić działanie „jednego okienka” dla przedsiębiorców
Członkowie Komisji zgodzili się propagować projekt UEPA (Ulepszenie i Elektronizacja Procedur Administracyjnych). Ma usprawnić korzystanie z CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Chodzi o to, by urzędnicy zdobyli wiedzę, dzięki której to „jedno okienko” dla przedsiębiorców będzie działało sprawniej.
CEiDG ma miesięcznie milion użytkowników, 50 tys. wizyt dziennie. Spływa do niego dziennie ponad 1700 pytań – okazuje się, że zadawane one są w gminach, gdzie nie było jeszcze szkoleń dla urzędników. Tam, gdzie już się one odbyły, poprawia się obsługa obywateli, a liczba pytań maleje.
Następne spotkanie Komisji planowane jest na 28 listopada.
Źródło: maic.gov.pl