Rozporządzenie w znacznej mierze dostosowuje obowiązujące przepisy do zmienionych przepisów Prawa zamówień publicznych z 29.01.2004 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 2164), które weszły w życie 28.07.2016 r., a także do rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań, które weszło w życie 19.01.2017 r.
Z tych względów do § 1 rozporządzenia dodano ust. 2, który stanowi o tym, iż wysokość wpisu od odwołania wnoszonego w postępowaniu na usługi społeczne i inne szczególne usługi, których wartość przekracza progi unijne, w związku z czym przekazano Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenie o zamówieniu, wynosi 15.000 zł.
Wchodzi w życie rozporządzenie zmieniające regulamin postępowania przy rozpoznawaniu odwołań >>>
Zmianie ulegają także regulacje związane z uznaniem całości lub części zarzutów w postępowaniu odwoławczym przez zamawiającego. W razie uwzględnienia w całości, jeśli żaden wykonawca albo osoba przystępująca po stronie zamawiającego nie zgłosił sprzeciwu, Krajowa Izba Odwoławcza orzeka o dokonaniu zwrotu odwołującemu z rachunku UZP kwoty uiszczonej tytułem wpisu albo zasądza koszty od zamawiającego na rzecz odwołującego, jeśli zarzuty zostały uwzględnione już po otwarciu rozprawy.
Tożsame rozwiązanie ustawodawca przyjął w razie częściowego uwzględnienia zarzutów przez zamawiającego, pod warunkiem wycofania przez odwołującego pozostałych zarzutów.
W razie wycofania odwołania przez otwarciem rozprawy, Izba zwraca odwołującemu 90% kwoty uiszczonej tytułem wpisu. Jeśli odwołujący wycofa odwołanie w terminie krótszym niż 1 dzień przed dniem, na który został wyznaczony termin rozprawy lub posiedzenia to Izba zasądza koszty od odwołującego na rzecz zamawiającego.
Do odwołań wniesionych do KIO przed dniem wejście w życie rozporządzenia zmieniającego stosuje się przepisy dotychczasowe.
LEX Zamówienia Publiczne Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |