Koordynacja działania rządu w obszarze PPP

Zadaniem nowego pełnomocnika będzie koordynacja działania rządu w obszarze partnerstwa publiczno-prywatnego. Zdaniem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, PPP wymaga współpracy wielu resortów i żeby działało, potrzebuje osób, które „umieją budować mosty pomiędzy ludźmi”. W opinii szefa resortu Waldemar Buda jest najlepszym kandydatem. Jak podkreśla, „ten rząd obala silosowe podziały i tak będzie też działał pełnomocnik rządu do spraw PPP”.  

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju jest centralną rządową jednostką odpowiedzialną za politykę państwa w dziedzinie PPP. Dzięki temu ma umocowanie ustawowe między innymi do prowadzenia monitoringu rynku, wspierania konkretnych inwestycji czy opracowywania wzorcowej dokumentacji. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało między innymi nowelizację ustawy o PPP oraz politykę państwa w zakresie partnerstwa.

 

MIiR informuje, że jego działania na rzecz PPP mają doprowadzić do tego, że do końca 2020 roku  zostanie zawartych 100 nowych umów PPP, a wartość inwestycji realizowanych w tej formule wyniesie co najmniej 5 procent nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym. Co najmniej 10 postępowań o wybór partnera prywatnego zainicjuje sektor rządowy, 40 procent postępowań – rządowych i samorządowych – ma kończyć się sukcesem.

Pełnomocnik ds. organizacji Światowego Forum Miejskiego

Powołany w połowie lipca wiceminister Grzegorz Puda objął funkcję pełnomocnika rządu do spraw organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku w Katowicach. Będzie też nadzorował wykorzystanie funduszy unijnych na największe inwestycje infrastrukturalne.

 - Obaj Panowie zajmą się tematami trudnymi, ale szlaki mają już przetarte. Minister Buda będzie miał zadanie rozkręcenia PPP w Polsce. To jeden ze sposobów finansowania inwestycji, na który będziemy stawiać w najbliższych latach – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Czytaj też: Partnerstwo publiczno-prywatne w transporcie wciąż niedoceniane>>

Światowe Forum Miejskie po raz pierwszy odbędzie się w mieście Europy Środkowej. To wyróżnienie i wielki prestiż dla Polski. ONZ już drugi raz doceniło potencjał i możliwości Katowic do goszczenia tak dużego wydarzenia, bo w grudniu zeszłego roku miasto było gospodarzem Szczytu Klimatycznego.

Wiceminister Puda przejmie też od Małgorzaty Zielińskiej, która została członkiem zarządu PKP S.A., zarządzanie Programem Infrastruktura i Środowisko, czyli ponad 27 miliardów euro pieniędzy unijnych na największe inwestycje infrastrukturalne, energetyczne i ekologiczne, w tym specjalną pulą pieniędzy na walkę ze smogiem na Śląsku.