Wadium wnoszone w pieniądzu różni się od form wadiów niepieniężnych tym, ze nie ma okresu ważności. W pozostałych dokumentach wadialnych – np. gwarancjach, termin ważności wadium jest określony datami. Biorąc pod uwagę, że rolą wadium jest zabezpieczenie zamawiającego przez „rozmyśleniem się” wykonawcy z zobowiązania zawartego w złożonej przez niego ofercie istotne jest, aby oferta była zabezpieczona wadium przez cały okres do momentu zawarcia umowy (w przypadku oferty najkorzystniejszej).

Żądanie ponownego wniesienia wadium >>>

Dlatego też, w sytuacji, gdy zamawiający przedłuża termin związania ofertą lub gdy wniesione zostało odwołanie ważne jest, aby przedłużyć ważność wadium, tak, aby oferta była cały czas zabezpieczona. Wadium wniesione w pieniądzu nie ma „terminu ważności”, dlatego też, w ocenie Autora, jeżeli wadium pozostaje na koncie zamawiającego, to nie musi on wzywać wykonawcy do przedłużenia jego ważności na podstawie art. 184 p.z.p.

Podobnie stwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z dnia 20 marca 2013 r. (KIO 507/13), który dotyczył co prawda zagadnienia terminu związania oferta z jednoczesnym przedłużeniem ważności wadium lecz idea pozostaje w tym przypadku taka sama.

Roszczenie o zwrot wadium może ulec przedawnieniu >>>

W wyroku tym KIO stwierdziła, że – cyt: „Wykonawca wnosząc wadium w pieniądzu nie określa, na jaki okres zostaje ono wniesione. Taka forma wnoszenia wadium różni się w tym zakresie od innych form, np. gwarancji bankowej czy ubezpieczeniowej, gdzie zobowiązany z gwarancji w dokumencie gwarancji na ogół określa termin, do którego jego zobowiązanie istnieje. Element terminowego ograniczenia ważności wadium nie występuje w przypadku wadium wnoszonego w pieniądzu. Należy zatem przyjąć, że wadium wniesione w pieniądzu jest ważne tak długo, dopóki pozostaje na rachunku zamawiającego. Izba podziela w tym zakresie stanowisko wyrażone w wyroku KIO/UZP 115/09 z dnia 6 lutego 2009 r., zgodnie z którym wykonawca, który złożył już swoją ofertę, a rachunek zamawiającego został uznany żądaną kwotą, nie będzie musiał wykonywać żadnej nowej czynności, pomimo, że zmiana terminu składania ofert będzie oznaczała, że pieniądze tego wykonawcy będą pozostawały w dyspozycji zamawiającego dłużej niż pierwotnie zakładał, chyba że wykonawca taki złoży w tym zakresie wyraźne oświadczenie woli. Odnosząc się do stanowiska zamawiającego wskazującego, że zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Krajowej Izby Odwoławczej przedłużenie terminu związania ofertą wymaga złożenia dwóch oświadczeń woli, tj. oświadczenia o przedłużeniu terminu związania ofertą oraz oświadczenia o przedłużeniu ważności wadium stwierdzić należy, że nie jest to sytuacja, która ma miejsce w rozpoznawanym przypadku.

Wadium może zawierać dodatkowe zastrzeżenia jego wypłaty >>>

Złożenie dwóch oświadczeń woli jest wymagane w sytuacji, gdy przed upływają dwa terminy – termin związania ofertą oraz termin ważności wadium. W zdecydowanej większości przypadków na ogół termin związania ofertą odpowiada terminowi ważności wadium określonemu w dokumentach gwarancyjnych. Ustawodawca ustanowił obowiązek przedłużenia terminu związania ofertą z jednoczesnym przedłużeniem terminu ważności wadium po to, by oferta wykonawcy przez cały czas jej obowiązywania była zabezpieczona wadium. Oczywistym jest zatem, że w przypadku, gdy wadium nie ma zakreślonego terminu jego ważności, a z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku wadium wnoszonego w pieniądzu, nie ma potrzeby składania dodatkowego oświadczenia woli w kwestii przedłużenia jego ważności.”.