Vendor lock-in - czyli uzależnienie od produktów bądź usług jednego dostawcy/usługodawcy - jest szczególnie odczuwalne na rynku zamówień informatycznych. Niemały wpływ ma na to ochrona praw autorskich do konkretnych, zamówionych mechanizmów IT oraz praktycznie pojmowana konieczność zapewnienia kompatybilności rozwiązań zakupionych przez zamawiającego na przestrzeni czasu.

Wpływ zjawiska vendor lock-in na zasadę równego traktowania wykonawców oraz rekomendacje służące unikaniu tego problemu zawiera publikacja "Zasada równego traktowania wykonawców w zamówieniach publicznych dotyczących technologii informatycznych". Jej autorem jest Tomasz FIlipowicz, doktor nauk prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta "van Calker" Instytutu Prawa Porównawczego w Lozannie w Szwajcarii; radca prawny.

Opierając się na bogatym wyborze orzecznictwa, w tym m.in. zbiorze orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej, oraz na obszernej literaturze zagranicznej, autor przedstawił instrumenty prawne, które mogą pomóc w ograniczeniu zjawiska vendor lock-in i zmarginalizowaniu go do poziomu niemającego wpływu na polską gospodarkę w obszarze wydatkowania środków publicznych.

Książka jest przeznaczona przede wszystkim dla urzędników, zarówno szczebla rządowego, jak i samorządowego. Może stanowić wyjaśnienie zawiłych kwestii w procesie przygotowania i realizacji zamówień publicznych na rozwiązania informatyczne.

Zainteresuje również badaczy, i to nie tylko prawników (cywilistów czy też administratywistów), ale także naukowców z dziedzin technicznych, zajmujących się zarówno systemem ochrony własności intelektualnej regulującym np. ochronę wynalazków w dziedzinie informatyki i telekomunikacji, jak i wpływem tego systemu na prawo publiczne, a w konsekwencji na funkcjonowanie podmiotów publicznych, rządowych czy samorządowych.

 


Więcej informacji o publikacji w księgarni Profinfo >>