Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.
Zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907), zamawiający sporządza roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach. Zakres sprawozdania określony został natomiast w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru oraz sposobu przekazywania.
Zgodnie z przedmiotowym wzorem, w tabelach III – VI zamawiający wskazuje całkowitą wartość umów zawartych w roku, którego dotyczy sprawozdanie, również w przypadku, gdy umowa nie została jeszcze w całości wykonana i zamawiający nie wydatkował całych kwot, na jakie zostały zawarte umowy.
Jak w wyjaśnieniach wskazał UZP, kwoty wartości umów w sprawie zamówienia publicznego, jakie zamawiający musi przyjąć celem prawidłowego wypełnienia tabel III - VI, odnoszą się do wynagrodzenia ustalonego (wskazanego w umowie) w momencie nawiązania danego stosunku zobowiązaniowego. Powyższe oznacza, że zmiana pierwotnie ustalonego wynagrodzenia, a tym samym zapłata wykonawcy wynagrodzenia tytułem realizacji przedmiotu zamówienia w kwocie innej niż początkowo ustalona, nie ma wpływu na podawaną w sprawozdaniu wartość zamówienia.
Odnosząc powyższe ustalenia do wątpliwości wynikających z treści pytania, stwierdzić należy, że w rocznym sprawozdaniu z udzielonych zamówień publicznych zamawiający nie uwzględnia zwrotów. W sprawozdaniu zamawiający zobowiązany jest wskazać kwotę wynikającą z postanowień umowy w sprawie zamówienia publicznego.