Powiat wynajmuje lokale mieszkalne w budynku będącym własnością powiatu. Najemcy płacą czynsz ze stawką VAT zwolnioną. Oprócz czynszu najemcy płacą koszty dostawy wody i odprowadzania ścieków. Najemcy są obciążani na podstawie podliczników. Powiat wystawiał faktury za media na najemców ze stawką 8%, Po zmianach od wprowadzonych z dniem 1 kwietnia 2011 r. w ustawie o podatku od towarów i usług oraz otrzymaniu interpretacji indywidualnej MF powiat musi dokonać korekty wystawionych faktur (pierwotna faktura za media 56,18 zł brutto, 52,02 netto oraz 4,16 VAT była rozliczana w całości na najemców).

Jak powinna wyglądać korekta tej faktury?

Odpowiedź

Jak rozumiem stosowali Państwo niewłaściwą stawkę na fakturach za media i obecnie chcieliby Państwo skorygować stawkę 8% na "zw". Jest to możliwe w drodze faktur korygujących.

Uzasadnienie

Zasady dotyczące wystawiania faktur korygujących w tym elementy, które powinny one zawierać, zostały szczegółowo unormowane w obowiązującym od 1 kwietnia 2011 r. rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) - dalej r.z.p.n.

Elementy, jakie co najmniej powinny zawierać faktury korygujące, wskazują przepisy § 13 i 14 r.z.p.n. Co najważniejsze faktury korygujące powinny zawierać wyraz "KOREKTA" albo wyrazy "FAKTURA KORYGUJĄCA".
W opisanym stanie faktycznym najistotniejszy jest § 14 r.z.p.n., zgodnie z którym fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Faktura korygująca wystawiana w przypadku tych pomyłek zawiera dane takie jak: numer kolejny oraz datę jej wystawienia, a także dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca określone w § 5 ust. 1 pkt 1-4 (tj. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy; numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11; numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury), a ponadto kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.