Chodzi o ustawę z 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Głównym celem zmian wprowadzanych w ustawie o kołach gospodyń wiejskich jest zrównanie praw różnych organizacji mieszkańców wsi w zakresie dostępu do rozwiązań tej ustawy. Czyli możliwości uzyskania corocznego rządowego wsparcia. Czytaj więcej: Dodatkowe 10 mln zł na pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich

Nowelizacja umożliwia przyznanie dotacji kołom gospodyń wiejskich działającym obecnie na podstawie ustawy z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz ustawy z Prawo o stowarzyszeniach.

Przyjęta regulacja nowelizuje art. 34 ustawy o kołach gospodyń wiejskich, który umożliwia kołom gospodyń wiejskich działającym na podstawie ustawy o społeczno- zawodowych organizacjach rolników wpisanie się do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich Wiejskich (prowadzonym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictw) w miejscowości, w której siedzibę posiada już inne koło działające na podstawie ustawy o KGW. Tym samym  w jednej miejscowości będzie mogło istnieć więcej niż jedno koło wpisane do tego Rejestru.

Resort rolnictwa zmianę przepisów uzasadnił tym, że dociera do niego coraz więcej sygnałów, że gdzie istniejące do tej pory koło (działające na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników) nie zgłosiło chęci zarejestrowania w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy o kołach gospodyń wiejskich (choć wtedy miało pierwszeństwo przed innymi kołami), a teraz nie może uzyskać wpisu do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, ponieważ w danej miejscowości jest już siedziba innego koła.

Przepis ten nie wprowadza pełnej swobody w zakresie wpisywania się do rejestru wszystkich kół działających na danym terenie, lecz dopuszcza wyjątek dla kół gospodyń wiejskich, które prowadziły działalność w chwili wejścia w życie ustawy z o kołach gospodyń wiejskich (tj. w dniu 29 listopada 2018 r.).

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszeniu

Czytaj w LEX: Koła Gospodyń Wiejskich jako instrument aktywności lokalnej - aspekty prawne i finansowe działalności >