„Skarby tej ziemi zasługują na to, by były dobrze zbadane i dobrze opisane” – powiedział w poniedziałek tuż przed podpisaniem umowy ws. dofinansowania budowy centrum naukowego rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marcin Pałys. Zaznaczył, że zgodnie z planami uczelni przetarg zostanie ogłoszony „lada moment”. „Chcemy, by na koniec 2014 roku wziąć ten budynek w użytkowanie” – podkreślił rektor.
Projekt budowy ECEG będzie realizowany przez Uniwersytet Warszawski, który stanął na czele konsorcjum, w którego skład wchodzą także województwo świętokrzyskie, powiat kielecki oraz gmina Chęciny.
Centrum powstanie w miejscu często odwiedzanym przez geologów oraz studentów w ramach praktyk czy badań naukowych między miejscowością Korzecko (gmina Chęciny) a górą Rzepką, gdzie w 1981 roku utworzono dziewięciohektarowy rezerwat przyrody nieożywione, w którym szczególną ochroną objęto wychodnie skał dewońskich.
„To kontynuacja wieloletniej obecności geologów z UW w Świętokrzyskiem” – przypomniał marszałek województwa Adam Jarubas nawiązując do ponad pięćdziesięcioletniej historii praktyk studenckich organizowanych przez Uniwersytet Warszawski w okolicach Chęcin. Od dwóch dekad uczelnia korzysta z bazy lokalowej w Bocheńcu pod Małogoszczem. Jak powiedział podczas konferencji prasowej prof. Pałys nieruchomości te zostaną przez uczelnię sprzedane.
Z podpisania umowy cieszył się burmistrz Chęcin Robert Jaworski, który przed objęciem mandatu pracował w Państwowym Instytucie Geologicznym. Jak wielokrotnie powtarza, ma świadomość „jakie skarby tkwią w chęcińskiej ziemi. „Bardzo długo czekaliśmy na ten moment, sądzę że ta inwestycja wpisuje się w charakter i strategię rozwoju naszej gminy. Świat nauki będzie miał co robić w tym miejscu. – powiedział
W skład ECEG ma wejść pięć niezależnych dwukondygnacyjnych budynków. Pierwsze zajęcia będą tam realizowane najprawdopodobniej już w pierwszym kwartale 2015 roku.
W siedzibie ECEG znajdą się m.in. sale dydaktyczne, baza pobytowa, sala konferencyjna i laboratoria. Uniwersytet planuje także zakup na potrzeby centrum samochodu do prowadzenia badań terenowych. Obok budynków dydaktycznych znajdą się tereny zielone i niewielkie boisko rekreacyjne.
Całkowity koszt budowy ECEG wyniesie 32 mln 403 tys. zł z czego ponad 26 mln zł będzie pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.