Czy jest jeszcze inny przepis obligujący organ prowadzący do uzgodnienia powierzenia stanowiska?
Z rozmów z wizytatorem kuratoryjnym otrzymaliśmy informację, że takie uzgodnienie jest konieczne. Mamy odmienne zdanie na ten temat.
Odpowiedź
Przepis art. 36a ust. 4 ustawy o systemie oświaty mówi, że jeżeli do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo w wyniku konkursu nie wyłoniono kandydata, organ prowadzący powierza to stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki i rady pedagogicznej.
Nie ma zatem obowiązku zasięgania opinii kuratora oświaty, a tym bardziej – uzgadniania z nim kandydatury przyszłego dyrektora, o ile spełnia ona wszystkie wymagania kwalifikacyjne nauczyciela – dyrektora.
Jeśli kandydatem jest osoba niebędąca nauczycielem – należy zastosować się do przepisu art. 36 ust. 2 ustawy o systemie oświaty , który mówi, że szkołą lub placówką może również kierować osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Opinia organu sprawującego nadzór pedagogiczny nie jest wiążąca, jednak nie zasięgnięcie tej opinii stanowi naruszenie zasad proceduralnych powierzenia stanowiska dyrektora szkoły.
Nie ma obowiązku uzgadniania kandydatury przyszłego dyrektora z kuratorem oświaty, o czym jest mowa w pytaniu.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Uzgodnienie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły z kuratorem oświaty
Gmina ogłosiła konkurs na stanowisko dyrektora szkoły. Konkurs nie wyłonił kandydata. Burmistrz chce powierzyć stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi, w trybie art. 36a ust. 4 ustawy o systemie oświaty. Procedura nie przewiduje uzgadniania powierzenia z kuratorem oświaty.