Jesteśmy zakładem samorządowym. Obowiązuje nas ustawa o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 r. oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych z dnia 18 marca 2009 r.

Czy w świetle obowiązujących przepisów możemy utrzymać godzinowe stawki wynagradzania?
Jeżeli tak, to w jaki sposób je ustalić?

Często płacimy dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych, porze nocnej oraz dodatki za utrudnione warunki pracy.


Odpowiedź


Konstrukcja wynagrodzenia zasadniczego przyjęta przepisach dotyczących wynagradzania pracowników samorządowych w zasadzie wyklucza stosowanie stawek godzinowych.

Przepis art. 36 ust. 1 i art. 39 ustawy o pracownikach samorządowych  nie wspomina, w jaki sposób należy określać w przepisach wynagrodzenie zasadnicze, poza generalną regułą z art. 37 u.p.s. ustalającą w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. Nr 50, poz. 398 - dalej r.w.p.s.) minimalne stawki wynagrodzeń pracowników samorządowych.

Konstrukcja wynagrodzenia zasadniczego przyjęta r.w.p.s. w zasadzie wyklucza stosowanie stawek godzinowych. Minimalne stawki wynagrodzeń zasadniczych w poszczególnych kategoriach zaszeregowania są określone w kwotach miesięcznych. § 10 pkt 1 r.w.p.s. odnosi się, określając sposób obliczania stawki godzinowej, do wynagrodzenia zasadniczego wynikającego z osobistego zaszeregowania pracownika, określonego stawką miesięczną, które należy podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu. Taka konstrukcja powoduje poważne trudności w ustaleniu stawki wynagrodzenia, gdyż w każdym miesiącu podstawą obliczenia jest - jak wskazano - wynagrodzenie miesięczne i liczba godzin do przepracowania. Nie jest więc - biorąc pod uwagę przepisy r.w.p.s. - technicznie możliwe ustalenie jednolitej stawki wynagrodzenia godzinowego dla pracowników. Zarazem - co wskazano wyżej - przepisy, jako takie nie zabraniają ustalenia wynagrodzenia zasadniczego jako godzinowego.

Powierzenie pełnienia obowiązków zastępcy kierownika urzędu stanu cywilnego do czasu rozstrzygnięcia konkursu


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)