Jaki organ jest właściwy do wydania decyzji zezwalającej (lub nakazującej?) usunięcie drzew i krzewów z terenów pomiędzy korytem rzeki, a wałem przeciwpowodziowym oraz z wałów przeciwpowodziowych?

Odpowiedź

Organem właściwym do wydania decyzji zezwalającej lub nakazującej usunięcie drzew lub krzewów z obszarów pomiędzy korytem rzeki, a wałem przeciwpowodziowym jest regionalny dyrektor gospodarki wodnej, a z wałów przeciwpowodziowych - starosta.

Uzasadnienie

W przypadku usuwania drzew i krzewów z terenów pomiędzy korytem rzeki, a wałem przeciwpowodziowym oraz z wałów przeciwpowodziowych na zasadzie art. 83 ust. 6 pkt 7 ustawy o ochronie przyrody nie stosuje się przepisów art. 83 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody . Właściwość regionalnego dyrektora gospodarki wodnej w zakresie wydawania decyzji zezwalającej lub nakazującej usunięcie drzew lub krzewów określona jest art. 82 ust. 3 Prawa wodnego .  Wyłączenie, o którym mowa w art. 83 ust. 6 pkt 7 ustawy o ochronie przyrody weszło na mocy ustawy z dnia 3 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 130, poz. 1087), która wprowadziła zmiany do przepisów przeciwpowodziowych zamieszczonych w Prawie wodnym .

Wprowadzono wtedy nowe pojęcie obszaru bezpośrednio zagrożonego powodzią, które zgodnie z art. 82 ust. 1 Prawa wodnego obejmują:
• Tereny między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, a także wyspy i przymuliska;
• Obszar pasa nadbrzeżnego w rozumieniu ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej;
• Strefę przepływów wezbrań powodziowych określoną w planie zagospodarowania przestrzennego na podstawie studium, o którym mowa w art. 79 ust. 2 Prawa wodnego .

Na podstawie art. 82 ust. 3 pkt 3 Prawa wodnego . dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (dalej RZGW) może decyzją administracyjną nakazać usunięcie drzew z obszarów bezpośredniego zagrożenia powodzią określonych w art. 82 ust. 1 Prawa wodnego . Jednocześnie zachował moc art. 85 ust. 4 Prawa wodnego , który stanowi, że starosta może nakazać usunięcie drzew lub krzewów z wałów przeciwpowodziowych oraz terenów w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału po stronie odpowietrznej. W konsekwencji zmian został znowelizowany pkt 7 w art. 83 ust. 6 ustawy o ochronie przyrody . Jego obowiązujące brzmienie jest takie, że jeżeli drzewo lub krzew jest usuwane na podstawie decyzji właściwego organu, tzn.
dyrektora RZGW w odniesieniu do terenów położonych: między linia brzegu, a wałem przeciwpowodziowym i (oraz między linią brzegu a naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego),
decyzji starosty w odniesieniu do wałów przeciwpowodziowych (oraz terenów w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału),
to decyzja tego organu jest wystarczającą podstawą usunięcia drzewa bez konieczności uzyskania dodatkowego zezwolenia wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jednakże decyzja dyrektora RZGW przewidziana w art. 82 ust. 3 pkt 3 Prawa wodnego oraz decyzja starosty przewidziana w art. 85 ust. 4 Prawa wodnego jednakże decyzje te muszą być uzgodnione z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska (art. 85a Prawa wodnego ).



Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.)