Z chwilą wejścia w życie ustawy każdy mieszkaniec zobowiązany będzie do uiszczania opłaty - ustalanej przez gminę - za odbiór śmieci – wszystkich komunalnych odpadów, jakie wyprodukuje, w tym np. wielkogabarytowych. Podstawą do określenia jej stawki przez gminę będą koszty zagospodarowania odpadów. Obliczana będzie za osobę lub w powiązaniu z powierzchnią lokali lub ilością zużywanej wody. Rozwiązanie to zostało przyjęte przez Sejm mimo sprzeciwu komisji sejmowych: ochrony środowiska i samorządu terytorialnego. Gminy będą mogły także dowolnie stosować stawki preferencyjne dla mieszkańców segregujących śmieci.
Wejście w życie nowych przepisów może okazać się korzystne również dla przedsiębiorców zajmujących się odbiorem odpadów. Będą oni mieli obowiązek uczestnictwa w przetargach organizowanych przez gminy na odbieranie odpadów. Sam system gospodarki odpadami zostanie uszczelniony, a zapotrzebowanie na usługi przedsiębiorców znacznie wzrośnie.
Zniknie obowiązek przeprowadzania referendum gminnego, którego wymóg w praktyce blokował przejęcie przez gminy zagospodarowania odpadów. Pozwoli to także na ustanowienie jednolitych zasad finansowania odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie całego kraju.
O nowelizacji z dużym entuzjazmem wypowiada się Minister Środowiska Andrzej Kraszewski: - Dzięki tej ustawie w Polsce może być czysto, a śmieci mogą stać się cennym i pożądamy surowcem, odbieranym od nas w sposób cywilizowany i przetwarzanym w sposób bezpieczny dla naszego zdrowia. Cieszę się niezmiernie, że ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach została już ostatecznie zaakceptowana przez Parlament. Dzięki niej mamy szansę rozwiązać problem góry odpadów, pod jaką tonie Polska oraz osiągnąć unijne normy. Wiem, że Polacy oczekują od nas, abyśmy stworzyli prawo, które pozwoli uporać się z odpadami w kraju, samorządom da skuteczne narzędzie do organizacji odpowiedniego systemu, a przedsiębiorcom zagwarantuje konkurencyjne warunki prowadzenia działalności. Wierzę, że ta ustawa spełni te oczekiwania.
Źródło: mos.gov.pl